Pěstujte ovoce jako stromky na terase nebo balkoně

Pěstujte ovoce jako stromky na terase nebo balkoně

Stromy a keře, vydáno 08. 07. 2014

K tomu, abychom si vypěstovali vlastní ovoce, nepotřebujeme nutně ovocný sad. Stačí nám na to prosluněná terasa anebo balkón, kontejner nebo velký květináč, substrát, hotový roubovanec ovocného stromu vlastního výběru na podnoži od ověřeného pěstitele. Není nad ovocné plody vypěstované vlastní rukou, pojďte to s námi vyzkoušet!

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Začneme výběrem kontejneru, do kterého celý strom usadíme. Doporučujeme vybírat kontejner o objemu alespoň 100 až 120 litrů. Ze začátku takový objem může působit zbytečně nadměrně, strom ale později nemůžeme přesazovat, takže je dobré mít nutný rozměr již na počátku.

Jelikož nebudeme měnit nádobu, nebudeme měnit ani substrát, to znamená, že bychom měli použít obzvláště kvalitní substrát k vyplnění kontejneru. Omezený prostor můžeme stromu vynahradit substrátem s mykorhizními houbami, díky kterým se zároveň vyvarujeme i nedostatku živin. Do kontejneru nemůžeme vysadit celý ovocný strom, protože nedokážeme zamezit jeho růstu a za pár let by v malém kontejneru uhynul. Jelikož strom nemůže sát živiny z hlubších vrstev půdy, je dobré přibližně od druhého nebo třetího roku začít přihnojovat.

Šikovnější a zručnější pěstitelé si mohou zkusit naroubovat vlastní ovocný strom na podnož. Při výběru vhodné podnože zvolíme dřevinu slabě rostoucí nebo zákrsek, pomůže to brzké tvorbě plodů a velikost kontejneru zůstane adekvátní po dlouhá léta. V opačném případě si můžeme pořídit již vypěstovanou naroubovanou podnož.

Strom zaléváme větším množstvím odstáté vody v delších časových intervalech. Při zazimování stromu dbáme především o kořeny. Je potřeba obalit kontejner bublinkovou fólií, kokosovou rohoží nebo vícero vrstvami netkané textilie a nezapomeneme, že kořeny musíme chránit také z horní strany kontejneru. Sláma nebo chvojí takovou ochranu zajistí dokonale. Během jarní a letní sezóny je pro strom i jeho plody důležité, aby byl umístěn na slunném místě, ideálně v polostínu, abychom docílili velkých a šťavnatých plodů

Jako stromky se dá pěstovat nejen ovoce, ale i okrasné rostliny, trvalky a některé druhy bylin, jako například rozmarýn nebo tymián, ale o tom zase někdy příště.

Hodně štěstí při pěstování vlastního ovoce vám přeje redakce Magazínu zahrada


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, productivegardens.com.au, garden-mind.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

03. 02. 2017 Reagovat
Jan Weiss: http://www.zahradnictviweiss.cz/drobne-ovoce

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha