Platany – majestátní stromy s nádhernými kmeny

Platany – majestátní stromy s nádhernými kmeny

Stromy a keře, vydáno 05. 01. 2018

Krásně rostlé mohutné stromy, které zdobí zajímavě odlupující se borka - tak by se daly zkráceně popsat platany. Spíše než v zahradách se s nimi setkáváme v parcích, stromořadích anebo jako se solitéry. Mnohé z deseti známých druhů rostou v Mexiku a v USA. Velmi netradičně vypadá i jejich plodenství.

Rostlina dne

Begonie

Begonie

Begonie se často pěstují jako záhonové okrasné rostliny. Existuje mnoho druhů begonií (téměř tisícovka druhů). Obecně se...

Využití platanů při výsadbách

Robustní rozměry platanů, jež potřebují k svému růstu hodně místa, jsou předurčeny spíše k solitérní výsadbě, která je velmi efektní. Stromy pěstované jako vysokokmeny se dají velmi dobře využít k alejovým výsadbám. Mohou nahrazovat aleje lipové nebo jírovcové.

Tyto stromy patří k těm nejatraktivnějším. Kromě zajímavého růstu se pyšní i pěknými listy a některé druhy jsou zvlášť dekorativní díky své odlupující se borce. Velmi okrasně působí i v zimě, a to díky svým na zimu přetrvávajícím plodům, které jsou složené z jednosemenných oříšků. Květy těchto stromů jsou však spíše nenápadné a jednopohlavní.

Pěstování a množení

Pro platany jsou nejvhodnější hluboké výživné půdy. Tyto stromy potřebují nutně dostatek vláhy. Ideální jsou pro ně slunná stanoviště, teplé a dostatečně provzdušněné půdy.

Je možné je množit semeny, dřevitými řízky, hřížením nebo výlomky. Chceme-li pro množení využít vylomený proutek, musí obsahovat kousek dvouletého dřeva. V příznivých podmínkách se může podařit i výsev ze semen. Nejčastější forma množení platanů je dřevitými řízky. Kultivary se roubují na podnože Platanus hispanica, a to nejlépe v březnu až dubnu nebo v květnu až červnu.

Rizika nemocí

Při nepříznivých podmínkách mohou platany trpět tracheomykózami. K napadání stromů těmito vaskulárními onemocněními dřevin dochází obvykle z důvodu poruchy vodního režimu. Na vině bývá především nedostatek vody, anebo teplotně extrémní podmínky. 

Platan javorolistý
Tento druh platanu patří k oblíbeným parkovým stromům. Platanus acerifolia může dosáhnout výšky až 50 metrů. Má mohutnou rozkladitou korunu. Jeho borka se odlupuje v opravdu velkých kusech. Listy mohou být 3–5laločné. Šířka plodenství se pohybuje mezi 25–35 mm. Na jedné stopce jsou nejčastěji 2 oříšky, ojediněle se vyskytnou i tři nebo jen jeden.

Platanus pyramidalis
Jedná se o menší strom s protáhle vejcovitou spíš vystoupavou korunou. Jeho spodní větve  nepřevisají. Listy má spíše širší než dlouhé, obvykle trojlaločné.

Platan východní
Na Balkáně, v malé Asii a na Krétě se často pěstuje právě odrůda Platanus orientalis. Jedná se o strom vysoký mezi 18 až 30 metry. Plody – oříšky jsou ježaté a na stopce se vyskytují obvykle po 3–6 kusech. Borka těchto stromů se odlupuje ve velkých částech. Listy jsou hluboce 5–7laločné.

Takzvaný platan ‚Mirkovec‘ je jediným zakrslým typem platanů. Roste pozvolna a na konci léta se jeho listy zbarvují do červena, na podzim jsou krásně purpurové. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutetock.com 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha