Prosvětlování a zmlazování keřů

Prosvětlování a zmlazování keřů

Stromy a keře, vydáno 14. 01. 2013

Ačkoli je zima v plném proudu, neznamená to ještě, že na zahradě se nic neděje. Zmlazování a prosvětlování keřů lze provádět klidně i uprostřed zimy. Upravení celkového vzhledu dlouho neseřezávaných okrasných keřů je doslova nutností. Takovýmto zásahem rostliny nijak nepoškodíte, naopak, v průběhu léta se na nich dočkáte zdravých nových výhonů.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

 

Neupravené, rozježené keře s mnoha pokřivenými anebo polámanými větvičkami si vaši pomoc a péči jistě zaslouží. Vzrostlé keře mohou mít navíc některé větve doslova vyholené a prosychající, i takové je dobré včas odstranit a uvolnit tím místo pro nové výhony, které stárnoucí keře opět přivedou k plnému životu.

Nejpozději koncem zimy je tedy vhodné vybavit se správným nářadím a vyrazit za příznivého počasí do zahrady. Ideální jsou zimní bezmrazé dny. K prosvětlování a zmlazování keřů se vám bude hodit ostrá pilka, zahradnické nůžky a balzám k ošetření řezných ploch větví.

Jestliže vaše rozhodnutí padlo na radikální zmlazovací řez, pak v prvním roce vyřežte celou polovinu všech větví vytvářejících obvodovou část keře. Buďte si jisti, že v průběhu léta takto zastřižený keř obrazí velkým množstvím nových výhonů. V průběhu příští zimy pak vyřežete z keře tu zbývající polovinu starých obvodových větví.

Velká inspirativní fotogalerie okrasných keřůokrasné keře inspirace fotogalerie

Ideální je provádět zmlazení keřů každým druhým až třetím rokem. Při takovém postupu pak jen část spodních, nejvíce poškozených a přestárlých větví. Takovýto způsob postupné regenerace vám zajistí, že zmlazované keře budou v průběhu léta vždy spolehlivě ozeleňovat vaši zahradu.

Nemáte-li však v úmyslu provádět zmlazovací řez, ale rozhodli jste se pouze pro řez takzvaný výchovný neboli udržující, pak je nutné rozlišovat, kdy který keř kvete. Nevhodně načasovaným řezem byste však rostliny i sami sebe připravili o záplavu květů, vždy tak očekávanou. Pokud tento udržující řez provedete správně a ve vhodném čase, naopak vývin nových květů jen podpoříte.

Jak tedy správně postupovat? Nejzásadnější je rozdělení keřů na ty, které kvetou v jarním období a ty pak zastřihujte ihned po jejich odkvětu. K takovým patří například trojpuk, líska, okrasný rybíz, šeřík a zlatice.  Keřům, které kvetou v průběhu léta, se květy objevují většinou na koncích nových výhonů anebo v paždí listů. Proto se jejich udržovací řezy provádějí již v předjarním období. K takovýmto druhům můžeme zařadit například mochnu křovitou, budleiu neboli komuli, nebo venkovní ibišek syrský.


 
Při správném postupu střihu se nemusíte obávat, že vaše zahrada bude po takovémto zásahu pustá a bez zářivých květů. Příroda má obrovskou schopnost regenerace, takže nás vždy každoročně dokáže mile překvapit a potěšit svou nádherou.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: alaskadispatch.com, ehow.com, sensiblegardening.com, blogsmonroe.com, forums2.gardenweb.com, seedandweed.blogspot.com, videojug.com, rhs.org.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha