Ptačí zob – dokonalá dřevina pro živé ploty

Ptačí zob – dokonalá dřevina pro živé ploty

Stromy a keře, vydáno 27. 03. 2017

Sadovnicky největší význam má v našich klimatických podmínkách ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare). Je to všestranně využitelný opadavý keř, který je v zahradě velmi prospěšný. Snáší všechny typy půd. Dají se s ním osázet velké plochy, ale i vytvářet kombinované živé ploty, zkrátka je to dřevina, která by neměla chybět na žádné zahradě.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Opadavé druhy ptačího zobu vysazujeme nejlépe na jaře. V okrasných školkách se pěstuje také sorta Ligustrum ovalifolium (ptačí zob vejčitolistý), který má částečně vytrvalé listy.

Plody jsou bobulovité peckovice, které mají nejprve zelenou barvu a časem, jak dozrávají, získávají barvu černou. Oda druhy jsou stejně nenáročné. Pro solitérní výsadbu volíme poněkud vzácnější poloopadavé anebo stálezelené druhy a jejich kultivary. Pro výsadbu stříhaných plotů plně postačí opadavé druhy. Ty velmi dobře snáší řez.

Výběr stanoviště

Stálezelené a poloopadavé druhy volíme pro stanoviště spíše chráněná, v teplejších nižších lokalitách. Opadavé druhy se vysazují zásadně prostokořené v předjaří anebo na podzim, poloopadavé z jara z kontejnerů anebo alespoň s kořenovým balem. Dařit se jim bude stejně dobře v polostínu jako na slunci. Jejich květy však mohou někomu zapáchat, takže nedoporučujeme vysazovat k zahradnímu posezení.

Běžná zahradní půda je pro ně ideální. Může být trochu alkalická, v podstatě však ptačí zob snese jak půdu písčitou, jílovitou, tak i mírně kyselou, nebo silně zásaditou.

Výsadba živého plotu

Před započetím výsadby je vhodné upravit kořeny. Nezbytné je rovněž sestřihnout všechny rostliny na jednotnou výšku 20–25 cm. Jen díky tomu docílíme hustého větvení keřů již blízko u země. Pro živé ploty se nejvíce hodí Ligustrum vulgare Atrovirens s temně zelenými listy.

Pokud se spokojíte s metrovým živým plotem, zvolte odrůdu Ligustrum vulgare Lodense. Tento zakrsle rostoucí druh nepotřebuje žádný řez. Jen výjimečně je dobré provést lehké prosvětlení koruny. Vysazené živé keře poprvé prostříháváme v předjaří a podruhé koncem června, kdy ukončí druhou růstovou fázi. Je-li to zapotřebí, můžeme třetí a poslední řez provést ještě v září, ale nejpozději počátkem měsíce.

Radikální zimní řez

Přestárlé anebo zanedbané živé ploty se stříhají v zimním období, a to radikálně. Zmlazují se v období ještě před rašením. Buďto se volí sestřih na krátké čípky až k zemi anebo se keře sestřihují na výšku 40 cm, přičemž se odstraní i poškozené, zesláblé a nevhodně rostoucí výhony. Účelem tohoto radikálního řezu je posílit tvorbu nových výhonů.

Počítat je třeba s tím, že v následujících třech letech si vyžádá takto zastřižený živý plot z ptačince hodně péče. Bude třeba jej kontrolovat, upravovat tvar a čekat na dopěstování do celkově požadovaného tvaru. Na druhou stranu častějším řezem dosáhnete u ptačího zobu hustějšího rozvětvení, bohaté násady nového dřeva. 

Letní řezy

Mnohé výhody má větší počet letních řezů. Tento řez méně namáhá keře. Kratší letorosty jsou měkké, a tak je možné je zkompostovat. Vždy by se však řez měl provádět sbíhavě, to znamená, že keř má zůstat u země širší, zužovat se směrem nahoru.

Je to nejvhodnější způsob, jak zabránit ztrátě olistění keřů, ke kterému může docházet při nedostatku slunečního svitu, který nedokáže proniknout hlouběji do živého plotu. Někdy dochází i k zasychání větví, kterému se sbíhavým stylem řezu rovněž dá zabránit. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

27. 03. 2017 Reagovat
Jan Weiss: www.zahradnictviweiss.cz

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha