Řez okrasných dřevin - víme, jak na to

Řez okrasných dřevin - víme, jak na to

Stromy a keře, vydáno 27. 08. 2014

Kromě správné výsadby bude záviset vzhled pěstovaných dřevin také na tom, jak o ně bude v dalších letech pečováno. K takové péči patří zálivka dle potřeby, přihnojování, odstraňování odkvetlých květů a květenství a v neposlední řadě také správný řez a průklest. Dnes se zaměříme na problematiku správného řezu s ohledem na různé skupiny okrasných dřevin.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Řez a průklest se mnohdy zdají na první pohled složitější, než ve skutečnosti jsou. U všech dřevin bez výjimky odstraňujeme suché a namrzlé výhony a u šlechtěných dřevin navíc takzvané vlky, které vyrůstají z podnože. U druhů, které silně odnožují, odstraňujeme odnože i s kořeny, mohly by totiž ohrozit v budoucnu okolní úpravy. Namrzlé části odstraňujeme až při rašení, čímž si ušetříme pozdější opravný řez.

Řez při výsadbě

Pokud je řez nutný, provádíme ho těsně před výsadbouanebo ihned po ní. Výhony zkracujeme podle potřeby až o dvě třetiny jejich délky. Kratší výhony zkracujeme o něco více, než výhony dlouhé. Nikdy nezastřihujeme větve do jedné roviny. Při tomto řezu rovnou prohlédneme i kořenový systém a zkrátíme ty kořeny, které jsou poraněné. Rány zahlazujeme nožem.

Dřeviny, které řez nepotřebují

Dřeviny dělíme na několik skupin podle toho, zda a kdy potřebují řez. Existuje však jedna skupina dřevin, která řez potřebuje spíše výjimečně, pouze jednou za delší dobu jako zmlazení. Do této skupiny patří: ořešáky, cesmíny, javory, stálezelené dřišťály, kdoulovce, lýkovce, kalmie, pěnišníky, šácholany, štědřence, duby, dřevité pivoňky, vilíny a jilmy, ruje a stálezelené kaliny. Občas, jedenkrát radikálněji, jindy spíše citlivě, potřebují zmladit opadavé dřišťály, málo kvetoucí ibišky, kolkvície, ptačí zob, zimolez, meruzalky, pámelníky, kaliny, šeříky, pustoryl, tavola, muchovník, vajgélie a dřevité mochny.

Řez listnatých dřevin ve skupinových výsadbách

Listnaté dřevinyve skupinových výsadbách upravujeme zimním řezem tak, aby si vzájemně nestínily a měly vždy dostatek slunce a kolem proudícího vzduchu. Dřeviny, které nás těší efektní barvou, letorostů zmlazujeme každoročně, jinak bychom se připravili o jejich estetické působení. Dřeviny s ozdobnou kůrou nebo plody řežeme až na sklonku zimy, aby ještě během zimy sloužily jako okrasa zahrady a zároveň jako pokrm pro ptactvo.

Co s příliš hustými keři

Stane-li se, že máme na zahradě příliš hustý či přerostlý keř, pak je nutné provést radikální řez anebo průklest. Odstraníme v prvé řadě přestárlé větve a další část větví zkrátíme na polovinu. Větve přitom odřezáváme až u země. Jejich náhradu časem vytvoří ponechané přibližně stejné množství výmladků. Radikální zmlazování takového keře provádíme ve dvou až třech letech následujících po sobě.

Zcela specifickou skupinou, pokud jde o řez, tvoří růže. Těm se budeme věnovat zase někdy příště.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: awaytogarden.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

27. 12. 2017 Reagovat
Sršeň Mil.: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na ořez přerostlých tůjí. Mám je zde asi 25 let a dosahují výšky 4 m, chtěl bych je tak o 1,5 m zkrátit, je to možné dělat nyní v zimním období??? Děkuji za odpověď. M.S.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha