Rychle rostoucí dřeviny – některé spíše na ozdobu, jiné jako živá zásobárna paliva

Rychle rostoucí dřeviny – některé spíše na ozdobu, jiné jako živá zásobárna paliva

Stromy a keře, vydáno 07. 08. 2017

Přemýšlíte, čím budete v zimě topit? Víte, co jsou to výmladkové plantáže a co mají společného pavlovnie plstnatá a japonský topol? Společnou odpovědí na tyto otázky jsou rychle rostoucí dřeviny (RRD). Poslouží vám jako palivo, které jste si sami vypěstovali. Některé jsou navíc vítaným zpestřením a zajímavou okrasou zahrady.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Pavlovnie plstnatá (Pawlovnia tomentosa)

Máte-li větší zahradu, pole či rozsáhlejší pozemek, můžete si na něm vypěstovat dostatečné množství biomasy, kterou použijete jako palivo v zimním období. Mnohé rychle rostoucí dřeviny jsou nejen užitečné, ale plní i okrasnou funkci.

Příkladem takové užitečné okrasy v zahradě je pavlovnie plstnatá (Paulownia tomentosa). Možná jste se s ní již setkali, ale netušili jste, že je to ona. Dosud se stromy tohoto druhu nejčastěji vysazovaly v parcích. Kvetou totiž překrásnými hrozny fialových květů.

Japonský topol – kříženec evropského topolu černého a středoasijského topolu maximowiczova

Velmi často vysazovaným a v tomto směru i oblíbeným druhem RRD (rychle rostoucích dřevin) je japonský topol. Již během pěti let dokáže vytvořit hustý souvislý porost. Toho se využívá ovšem nejen proto, že se jedná o energetickou rostlinu, ale i proto, že se s ním počítá jako s krajinotvorným prvkem. Jeho velké krásné listy srdčitého tvaru dokážou zkrášlit nejednu zahradu.

Právě japonský topol může být jistou cestou k vaší energetické nezávislosti. Z jednoho hektaru lze získat během každých dvou až tří let kolem 35 tun dřevní štěpky (biomasy). Odborníci tvrdí, že výhřevnost jeho dřeva je srovnatelná dokonce s hnědým uhlím. Proto je japonský topol považován také za možnou novou alternativu zemědělství.  

Pěstování japonského topolu

Vzhledem k tomu, že japonské topoly jsou prozatím velmi odolné vůči většině u nás známých škůdců, dá se říct, že jejich pěstování není nijak složité. S podzimem přichází období, kdy je třeba připravit pozemek k výsadbě.

To obnáší hlavně důkladné zorání, jako byste hodlali půdu osít obilím, a pak je nutné ji zbavit všech plevelů. Takto připravenou půdu ponecháte do jara, kdy do ní vysadíte řízky japonského topolu.

V počáteční době růstu je velice důležité zbavovat okolní půdu plevelů. Plevele ubírají topolům nejen vláhu a živiny z půdy, ale i světlo v nadzemní části. Mulčováním se dá výrazně zabránit růstu plevelů na výmladkových plantážích. Chemická likvidace se nedoporučuje, jednak je neekologická a jednak proto, že japonské topoly jsou citlivé na působení herbicidů.

Pro výsadbu rozlišujte řízky, prýty a kořenáče

Při výsadbě dávají pěstitelé často přednost výsadbě ve formě řízků. Jsou to vlastně nařezané či nastříhané pruty. Často si je objednávají v e-shopech. Nevýhodou zasílaných řízků je to, že mohou příliš zaschnout a z velkého množství zakoupené sadby se jich ujme jen pár.

Řízky se sázejí od března do listopadu. Pokud výsadbu provádíte v letním období, počítejte s nutnou pravidelnou zálivkou. Není-li půda pro výsadbu měkká, je ruční sázení poměrně fyzicky náročné. Z řízků o délce 20 cm mají zůstat nad půdou pouhé 3 cm. Nejlépe se ujímají řízky vysazené v březnu až květnu.  Prýty čili pruty se získávají uříznutím jednoleté rostliny. V horní části mají průměr okolo 7 mm. Jejich obvyklá délka je cca 2 metry. Sázejí se do hloubky 60–80 cm. Prýty je možné nakrátit na řízky.

Pro budoucí uchycení v půdě je nejspolehlivější sázet kořenáče. Jelikož je jejich kořenový systém již dostatečně vyvinut, vysazujeme je ručně lopatkou anebo pomocí speciálního ručního sazeče. Ve srovnání s řízky nebo prýty si za kořenáče připlatíte.     

Další rostliny pro pěstování biomasy a palivového dříví

Kromě již zmíněné pavlovnie plstnaté a japonského topolu se dají podobným způsobem pěstovat i břízky a vrby, hlavně vrba Smidtova – kříženec vrby košíkářské a vrby jívy.   

O úspěšnosti pěstování RRD rozhodne i závlaha a nadmořská výška

Máte-li půdu, která by ležela zbytečně ladem, zauvažujte nad tím, zda by nebylo moudré právě zde začít s pěstováním RRD. Rozhodujícím hlediskem v tomto směru je nadmořská výška, která by neměla být nad 600 m. n. m. Další záležitostí, která významně ovlivňuje úspěch pěstování RRD, je dostatek závlahy a dostupnost vody, neboť rostliny potřebují po celou vegetační sezonu dostatek vláhy.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

09. 08. 2017 Reagovat
kory: tenhle stát zadusí jakýkoli pokus o soběstačnost obyvatel. za nepovolené vysazení nepůvodního drhu vám totiž hrozí pokuta až do stropu... navíc už distributoři rrd nepresentují, že kořenový systém vám zničí pole do hloubky až několika metrů. udávané snadné vyorání kořenů je scifi a nikdo ho nikdy nezdokumentoval, přitom přirozený proces rozkladu by trval možná patnáct, možná dvacet let. ale na prostor rekultivace to přitom úřady nepovolí... tenhle stát se chová jako ksindl...
08. 08. 2017 Reagovat
Pavel: RRD - z něčeho musí žít a to něco je půda a voda. Přímo v článku píšou o potřebě zálivky. Nevím jak jsou tyhle rostliny se zadržováním vody z deštů jen doufám že ne jako kukuřice. Je to sice obnovitelný zdroj energie ale zároveň je u něho velká spotřeba vody a očekávám že půdu bude nepřirozeně vyčerpávat. A monokulturní háje taky nejsou to pravé.
07. 08. 2017 Reagovat
Roman: Zúčastnil jsem se seminářů na MZLU v Brně, koupil certifikované řízky, dodržel pravidla výsadby i pěstování. Změnila se ale pravidla a úřady omezují naprosto vše.Pokud bude úřady termínovaná doba obmýtí,trvání a udržování plantáže, není možné poctivou legální cestou dřevo vypěstovat. Nabyl jsem dojmu, že celý humbuk kolem RRD sloužil účelově bandě lumpů, kteří si vytvořili tunel na dotace. Nepěstujte RRD, je to nesmysl.
07. 08. 2017 Reagovat
Roman: Zúčastnil jsem se seminářů na MZLU v Brně, koupil certifikované řízky, dodržel pravidla výsadby i pěstování. Změnila se ale pravidla a úřady omezují naprosto vše.Pokud bude úřady termínovaná doba obmýtí,trvání a udržování plantáže, není možné poctivou legální cestou dřevo vypěstovat. Nabyl jsem dojmu, že celý humbuk kolem RRD sloužil účelově bandě lumpů, kteří si vytvořili tunel na dotace. Nepěstujte RRD, je to nesmysl.
07. 08. 2017 Reagovat
Sis: Neblbnete s topením tuhymi palivy. Vyridte si dotaci na čerpadlo nebo solary, ať můžeme dýchat všichni čerstvý vzduch a ne splodiny.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha