Sladké dary palmy datlové neboli datlovníku pravého

Sladké dary palmy datlové neboli datlovníku pravého

Stromy a keře, vydáno 10. 12. 2014

V období okolo Vánoc se v obchodech setkáváme s nejrůznějšími druhy exotického ovoce. K jednomu z nich patří i sladké plody palmy datlové, které se konzumují jak v čerstvém či spíše sušeném stavu anebo se z nich dají připravit nejrůznější sladké vánoční pochoutky, například nepečené datlové kuličky, do kterých není třeba přidávat žádný cukr. Recept na jejich výrobu naleznete v závěru našeho dnešního článku.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Nejdéle pěstovaná ovocná dřevina

Palma datlová čili datlovník pravý (Phoenix dactylifera) patří do skupiny nejdéle pěstovaných ovocných stromů. Babylonská óda na datlovník opěvuje 360 možností využití tohoto druhu palmy. Postupem času byla palma datlová prošlechtěna přibližně do pěti tisíc odrůd. Není tedy divu, že ani u nás nejsou její plody žádnou zvláštností a dají se běžně zakoupit.

Z historie palmy datlové

Stejně jako mnohé jiné dřeviny, je i palma datlová považována za biblickou rostlinu. Podle proroka Mohameda byl datlovník stvořen ze stejné látky, jako Adam. Řekové tento strom zasvětili bohu Apollónovi a nazvali jej stromem světla.

Dary palmy datlové

Palma datlová, užitková i okrasná ovocná palma má pro člověka mnoho možností využití. Kromě přímé konzumace jejích sladkých plodů je dalším způsobem jejich zužitkování domácí výroba mouky, medu, vína, sirupu, pálenky nebo datlové kávy. Datle se běžně zpracovávají i v potravinářském průmyslu. Zelené datle slouží jako krmivo pro dobytek. V kosmetickém a v chemickém průmyslu se zpracovává olej z pecek datlí. Palmové dřevo je stavebním materiálem, ale také topivem. Z palmových vláken se pletou rohože, provazy, koše a vlákno se rovněž zpracovává na výrobu klobouků.

Růst a pěstování

Ve střední Evropě se dají datlové palmy pěstovat jen do určité nadmořské výšky. V našich domácnostech se s nimi nejčastěji setkáváme jako s pokojovými rostlinami, které mají své místo zvláště v zimních zahradách. Vypěstovat mladé rostliny z pecek není opravdu nic složitého. Je užitečné vědět, že palmy datlové krátce snesou i pokles teplot pod -5°C a při + 10°C zastavují svůj růst. Pěstují se pochopitelně na slunných místech.

Nepečené datlové kuličky bez přidaného cukru

K výrobě těchto skvělých ovocných nepečených kuliček budete potřebovat jen samotné ovoce, které jim dodá přírodní cukry, tudíž nebudete muset přidávat žádný další cukr. Použité suroviny: miska vypeckovaných datlí, miska rozinek, miska mandlí a sáček sezamového semínka. Jako odměrku používejte vždy stejnou misku, aby jednotlivé ingredience byly stejnoměrně zastoupeny. Sezamové semínko velmi mírně opražte na suché pánvi. Mandle lehce opečte v předehřáté troubě na 180°C po dobu asi 8 – 10 minut. Do nádoby mixeru vložte všechny přísady kromě opraženého sezamového semínka. V mixéru všechny přísady rozmixujte na homogenní směs. Z této směsi připravte stejnoměrně veliké datlové kuličky a ty pak obalujte v sezamu. Nepečená pochoutka bez přidaného cukru je hotová. Do Vánoc uschovejte kuličky v papírových košíčcích jednotlivě uložené ve vzduchotěsné plastové nádobě uložené v lednici.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: palmdoctor.com, pacsoa.org.au, b-and-t-world-seeds.com, alicemarshall.com, fruit-crops.com, kolibrikerteszet.hu, fuerteventuragardencenter.com, pacsoa.org.au, floramu.com, parentinghealthybabies.com, growables.org, emirates247.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha