Stromkové růže - královny zahrady

Stromkové růže - královny zahrady

Stromy a keře, vydáno 03. 05. 2010

Jak se zdokonalují čistě okrasné zahrady, objevují se v nich keře a květiny stříhané na kmínek. Efektní kmínkové kopretiny, stálezelené buxusy, cypřišky a túje. A mezi nimi i růže. Jestliže růže je královna květin, o její stromkové formě to platí dvojnásob: dominuje celé zahradě.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

​Stromkové růže prožívají dobu zvýšeného zájmu a znovu se vracejí do našich zahrad. Některé zahrady sice neopustily nikdy, ale s módou květin tvarovaných do stromků, kdy kmínek s dekorativní korunkou začal zdobit nejen zahrádky, ale třeba vstupy do luxusních butiků, restaurací a další veřejná místa, lidé si zase vzpomněli na růže na kmínku, které jsou jedněmi z nejkrásnějších růží. To se projevuje na velkém zájmu o ně v zahradnictvích.

Krása květů vyniká přímo před našima očima, nad zemí - kontrast koruny a kmínku je vždycky působivý. Stromkové růže se budou vyjímat zejména u vstupu do domu, na terase, nebo když lemují zahradní pěšiny ve šťavnatém, perfektně střiženém a udržovaném trávníku, který růžím poskytne dokonalý kontrast i pozadí.
Stromkové růže - královny zahrady
​Krása všem na očích

Půvab nekrásnějších růží vynikne výborně právě tehdy, když jsou štěpovány na kmínek. Působivá je elegance květů spolu s přísnou formou zastřižené koruny do koule nebo ploché elipsy. Zkuste třeba růžové odrůdy Flamingo nebo Prince Philipp, oranžovou Whisky, žlutou růži Frisco anebo bílou Mount Schasta.
Ozdobí i malou zahradu

Stromkové růže si vystačí jen s malým prostorem. A právě díky své \"skladnosti\" se bez obtíží uplatní ve všech zahradách  - i v těch nejmenších. U Japonců se například můžeme poučit, že i malý dvorek se pod péčí kreativních rukou může přeměnit v malý skvost. A právě kmínkové růže povznesou jakýkoliv i malý prostor - jenom musí mít slunce. Opačné působiště stromkových růží je velkorysá, prostorná zahrada, ať přírodní, anebo spíše ve stylu francouzské zahrady. 
 
TIP: Stromkové růže se dají pěstovat i ve velkých kontejnerech, vzhledově ideální jsou terakotové amfory nebo oválné i hranaté květináče. Růže na kmínku ve velkých květináčích mohou opticky oddělit zahradní zákoutí s lavičkou nebo křesílky a vytvořit pocit soukromí. Také jimi můžeme lemovat terasu, která bude vyhlížet kouzelně. Musí se jen myslet na pravidelné zavlažování a přihnojování.
​Jaké pozadí pro královnu

Aby vynikl půvab stromkové růže, potřebuje klidné, jednolité, jednobarevné pozadí. Zelenou stěnu z břečťanu, přísavníku nebo stálezelené keře. Kmínek bude růst ze substrátu, můžeme ale využít i navršenou mulčovací kůru nebo jemné bílé kamínky či bílou drť. Záhon pak může vroubit elegantní nizoučký pečlivě sestříhaný živý plůtek z buxusu.

O květinách v zahradě si také přečtěte v článku Popínavky - koruna zahrady.

Alena Jansová

Foto: Gardenoasisi, archiv autorky


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

25. 05. 2016 Reagovat
Pavel: Mam dotaz mam stromkove ruze ale nektere vetvicky my dost prerostli co s tim mam selat odstrihnout nebo nechat prosim o radu dekuji
25. 05. 2016 Reagovat
Pavel: Mam dotaz mam stromkove ruze ale nektere vetvicky my dost prerostli co s tim mam selat odstrihnout nebo nechat prosim o radu dekuji

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha