Vitamíny z planých rostlin: Jeřáby

Vitamíny z planých rostlin: Jeřáby

Stromy a keře, vydáno 21. 09. 2017

Neklamným znamením, že se blíží podzim, jsou mimo jiné i krásně zbarvené plody různých planě rostoucích stromů a keřů. Tyto plody můžeme využít ve své kuchyni k přípravě nejrůznějších pokrmů a dobrot, které nejen dobře chutnají, ale dodají nám i spoustu vitamínů.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Které rostliny z přírody dávají jedlé plody

V přírodě najdeme hned několik druhů rostlin, které nám poskytnou chutné a zdravé plody: kromě šípkových keřů jsou to například černý bez, sladkoplodý jeřáb nebo plody černého jeřábu čili temnoplodce černého. Žádné z plodů těchto dřevin se nekonzumují syrové. Ovšem poté, co se tepelně upraví a různými způsoby dochutí, jsou velmi lahodné a zdravé.

Jak rozlišit jeřáb ptačí a jeřáb jedlý

Nebojte se sběru jeřabin ve volné přírodě. Pouze je nutné při jejich sběru rozlišit, jeřáb jedlý od jeřábu ptačího, ani jeden sice není jedovatý, ale jeřáb jedlý se konzumuje až upravený, protože   čerstvých syrových plodech je obsažena kyselina parasorbinová, která může způsobit žaludeční nevolnost, dráždit žaludeční stěnu.  Můžete ho šulit, nakládat do alkoholu nebo teplotně upravit.

Jeřáb ptačí má listy pilovité po celém obvodu a jeho chuť je opravdu silně trpká, zatímco jeřáb jedlý má polovinu každého lístku hladkou a na zbytku lístku směrem ke špičce jsou pak pilovité zoubky. Jeho plody chutnají jemně nakysle.

Jeřáb sladkoplodý moravský je nejchutnější

Na vitamíny bohatý a velmi chutný je jeřáb sladkoplodý – moravský (Sorbus aucuparia subsp. Moravica). Ve formě čaje připraveného ze sušených plodů působí při revmatických potížích. Rovněž zabírá při nachlazení a chrapotu. Pro vysoký obsah vitamínu C a A působí močopudně a pomáhá vyplavovat písek z močových cest. Čaj ze sušených plodů je ideální užívat 2x denně.

Jeho příprava je jednoduchá: 1 vrchovatou čajovou lžičku sušených plodů spaříme 250 ml vroucí vody a hrnek zakryjeme. Necháme 20 minut louhovat, zcedíme a po doušcích popíjíme.  

Jeřáb černý čili temnoplodec černý

Plody jeřábu černého (Aronia melanocarpa) dozrávají již v druhé polovině léta, ale sklízíme je až po prvních mrazících, kdy je jejich chuť méně svíravá a tříslovitá. Ani první mrazíky u nich nezpůsobí snížení obsahu vitamínu C. Plody aronie jsou velmi ceněné pro svou schopnost oddalovat stárnutí. Mají vysoký obsah bioflavonoidů, rutinu, vitamínu C, manganu, jódu a železa. Jsou tak skvělými antioxidanty a rovněž byly prokázány jejich účinky při boji s rakovinou tlustého střeva.    

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bommerholzer-baumschulen.de, zalenieki.lv, admin.naistemaailm.ee, flanzen-zentrum-horstmann.de, imagehost.vendio.com, reherb.eu, e-korntner.at.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha