Víte, jaké dřeviny se hodí do svahu?

Víte, jaké dřeviny se hodí do svahu?

Stromy a keře, vydáno 11. 05. 2015

Společnou charakteristikou svažitých terénů jsou obvykle plochy výsušné. Pokud je tomu tak i v případě vašeho pozemku či zahrady, zvlášť na jižních svazích byste měli investovat do závlahového systému, jinak pravděpodobně nikdy nebudete spokojeni s tím, jak vaše rostliny na svahu prospívají.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Rozhodně pro osázení svažitých ploch investujte čas i do výběru rostlin, každopádně se to vyplatí, neboť na svahu se nedaří všemu rostlinstvu. A navíc většina takových ploch potřebuje i zpevnit.

K ozelenění svahů je dobré vybírat dřeviny, které zakryjí půdu takřka neprodyšně. Neroste pod nimi potom plevel a navíc vyžadují pouze naprosto minimální péči. Na svažité pozemky jsou nejvhodnější dřišťály, skalníky, břečťan, vřesovce, brslen Fortuneův a bobkotřešeň.

Bobkotřešeň lékařská (Prunus laurocerasus) je keř, který se stejně dobře hodí pro výsadbu živých plotů jako pro soliterní výsadbu. Bobkotřešně narůstají na objemu poměrně rychle, takže brzy výsadbu dobře zahustí.  V případě potřeby snesou i radikální řez, kterým se dají v růstu úspěšně krotit.

Mochna křovitá (Potentila fruticosa) má mnoho barevných variant. Dají se kombinovat, jsou nenáročné, kvetou dlouho a ideální výsadba jednotlivých keřů je do vzdálenosti 1 m od sebe.
Břečťan obecný, popínavý Hedera helix ‚Conglomerata‘ se hodí k výsadbě na severní stranu. Dobře kryje půdu a jsou pro něj vhodná polostinná stanoviště.

Skalník Dammerův (Cotoneaster Dammeri) varieta ’Skogholm‘ je široce rozrůstající se keř, který pro zahuštění vyžaduje výsadbu 4 – 5 rostlin na m2. Dosahuje výšky 30 cm, jeho květy jsou bílé a plody výrazně červené. 
Podzemními rhizomy se rozšiřuje tlustonitník (Pachysandra terminalis). Při výsadbě je třeba pokládat tyto kořínky pouze mělce do země. Dobře snáší stín, vydrží růst po dlouhá léta i pod stromy. Nesnáší příliš zavápněné půdy.

Levandule je vhodná na jižní svahy. Než však prokoření a zpevní svah, může to i několik let trvat.

Vřesovec pleťový (Erica Carnea) je vhodný pro slunné stanoviště, ale hodí se i do polostínu.

Zimolez lesklý (Lonicera nitida) je vhodný na pokrytí velkých ploch nebo na živý plot. Rychle roste a zakořeňujícími větvičkami poměrně dobře zpevňuje svahy.

Brslen Fortuneův (Eonymus Fortunei) se zelenými nebo zelenobílými listy má hned několik forem.  Vyrůstá do 20 až 50 cm, jeho dlouhé výhonky mají příčepivé kořínky, které se popínají po stromech, a to do výšky až 5 metrů. 

Pelyněk pontický (Artemisia pontica) – polodřevitý keř. Půvabně vonící vytrvalá léčivka, takže pozemku ve svahu i vám poslouží hned několikrát.
Půdopokryvné růže, které vyhánějí 1 – 2 metry dlouhé výhony, ty se plazí po povrchu a mohou růst jak ploše, tak převisle.  Ale péče o ně je poněkud pracnější, než o ostatní dřeviny.

 

 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: w3.interforcecms.nl,pflanzenreich.com, badvoeslau.eu, eggert-baumschulen.de, baumschule-horstmann.de, fieldtax.com, rosefog.us, gammonlandscapenursery.com, jardinerie.jardiland.com,


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha