Vřesy a vřesovce plné kvítků

Vřesy a vřesovce plné kvítků

Stromy a keře, vydáno 03. 10. 2012

Zatímco jiné rostliny si touto dobou dávají vegetační přestávku, vřesy a vřesovce se teprve dostávají na scénu. Půvab těchto zakrslých keříků nespočívá ve velkých nápadných květech, právě naopak - v doslova obrovském množství kvítků, ale drobounkých.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Nenáročný vřes vytváří spoustu odlišných odrůd. Liší se barvou olistění, od zlatožluté přes světle zelenou, tmavě zelenou až po stříbřitě šedivou. Barvy květů jsou vždy ve velmi jemných tónech v rozpětí od bílé, růžové, fialově růžové až po červenavou. Barvy na vřesovišti se odvíjejí také od toho, zda jde o květ plný či jednoduchý. Odrůdy kvetoucí v uzavřených poupatech vydrží na rostlině mnohem déle.

První odrůdy spřízněného vřesovce darleydalského rozkvétají dokonce až v listopadu a prosinci, poslední pak od března do května. Právě tento choulostivější druh je vhodné na zimu přikrýt suchým listím nebo rašelinou.

Pro podzimní výsadbu jsou vhodnými druhy vřesovec perleťový (Erica Carnea) a vřes obecný (Caluna vulgaris). Z těchto druhů lze vysázet pěkné kompozice. Na terasovém záhonu se uplatní jako dlouhověké půdopokryvné rostliny. Vždy po odkvětu je však musíte seříznout. Vřes řezejte vždy pozdě na podzim anebo až na jaře. Vřesovci pleťovému postačí, když jej zkrátíte jen jednou za 2 až 3 roky, a to v době, kdy vyblednou poslední květy a objeví se nové výhony. Nikdy nestříhejte hluboko, abyste nezasáhli do dřevnaté části. Zakrslé odrůdy se neseřezávají vůbec.S výjimkou vřesovce pleťového vyhovují vřesovištním rostlinám neutrální až kyselé půdy. Případně lze půdu obohatit přidáním rašeliny. Vřesy a vřesovce vyžadují v období kvetení každodenní zálivku speciálně upravenou vodou. To znamená, že do vody nasypete rašelinu nebo rašeliník a necháte ustát přes noc. Ani v zimě by neměly vyschnout. Jinak jsou vřesy a vřesovce poměrně odolné a prospívají i v nepříznivém ovzduší velkých měst.Tyto rostliny dávají přednost slunným místům, ale snesou i polostín. Většina rostlin tohoto typu vyžaduje půdu kyselou, a tak je vysazujte do substrátu pro rododendrony a přidejte trochu písku.

Drobné kvetoucí keříky vřesů i vřesovců mohou být na podzim skvělým aranžérským materiálem. Vřesy lze zasadit jednotlivě do květináčů nebo je můžete sesazovat  s jinými rostlinami a vytvořit tak zajímavé kompozice. Tyto titěrné kvítky budou odhodlaně snášet chlad.  Vždy nás jejich půvab a jasné barvy dokážou pohladit na duši.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Zuzana Bohdalová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha