Výchovný řez popínavých dřevin provádějte v únoru

Výchovný řez popínavých dřevin provádějte v únoru

Stromy a keře, vydáno 04. 02. 2016

Popínavé dřeviny se na zahradě často vyskytují poblíž staveb, které obrůstají. To je důvodem, proč jsou nároky na vzhled těchto dřevin výrazně vyšší než například na dřeviny, které rostou v zahradě zcela volně. V případě kombinace zeleně se zahradní architekturou je třeba brát v úvahu i detaily. A její úprava výchovným řezem je toho základem.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Popínavé dřeviny v symbióze se zahradní architekturou

Popínavé dřeviny dokážou na jaře a v létě vytvořit příjemný stín a společně s altánky, pergolami a další zahradní architekturou pomáhají na zahradách vytvořit příjemné soukromí.

Už to je dostatečný důvod pro to, abychom se o tyto popínavé dřeviny starali po celý rok. Pokud již tato péče nestačí, je třeba provést ještě na konci zimy výchovný řez, který usměrní jejich růst a popínavé dřeviny přizpůsobit požadovanému tvaru.

Co je to výchovný řez

Výchovným řezem dosáhneme u dřevin požadovaných přírůstků a také zahuštění a rozvětvení již od jejich dolní části. Například plamének je na každoroční výchovný řez natolik přivyklý, že jen tímto zásahem předejdeme jeho vyholení. Velkokvěté odrůdy proto stříháme na hlavních výhonech z předešlého roku na
30–60 cm.   

Jak upravovat plané a malokvěté odrůdy plaménku

Tyto druhy plaménku kvetou nejčastěji v pozdním létě. Jejich řez provádíme u přerostlých jedinců. Odstraňujeme také mrtvé dřevo a čas od času dřeviny prosvětlujeme. Plané druhy plaménku dobře snášejí hluboký řez. Clematis viticella snese řez i na několik málo centimetrů nad zemí. U všech druhů a odrůd nezapomeneme po odkvětu odstranit veškerou násadu plodů, aby rostlinu nevysilovaly.

Růže opečováváme po celý rok

Růže je královnou květin a tak bychom se k ní měli chovat – s úctou a respektem. Pokud chceme docílit bohaté násady květů každý rok, pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy, aby plody rostlinu zbytečně nevysilovaly.

Protože začínají kvést brzy z jara, provádíme výchovný řez brzy z jara nebo koncem zimy. Každoročně odstraňujeme staré a uschlé větve, abychom podpořili růst nových výhonů růží. Nejvíce květů u popínavé růže nesou rok staré výhony, a tomu je tedy tvarování přizpůsobit. Při vyvazování na konstrukci, ponecháváme hlavní výhon a boční postupně tvarujeme dle potřeby. 

U kterých popínavých dřevin se řez provádí

Trubač (Campsis), plamének (Clematis), opletka Aubertova neboli rdesno (Fallopia aubertii), zimokeř (Celastrus), břečťan (Hedera), loubinec (Partenocissus tricuspidata), zimolez (Lonicera) – to všechno jsou popínavé dřeviny, které dobře snášejí výchovný řez. Trubačům koncem zimy hluboce seřízneme postraní výhony. A je-li to třeba, seřízneme i vrcholové výhony.

Rdesno neboli opletka Aubertova, může být také každoročně hluboce seříznuta, zvláště pokud vyholuje, tak až k zemi. Stejným způsobem pečujeme i o zimolez, loubinec, břečťan a zimokeř. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

08. 02. 2016 Reagovat
jan: popínavé aktinidie řežu od měsíce června až do října stále.nikdy v jinou dobu.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha