Vypěstujte si na zahradě lísku. Je to snadné

Vypěstujte si na zahradě lísku. Je to snadné

Stromy a keře, vydáno 31. 10. 2016

Lísky jsou tak trochu popelkami mezi našimi dřevinami. Nepomyslíme na ně celý rok, dokud z nich nezačnou na podzim padat oříšky s chutnými jádry. Vysazením na zahradě si za nějaký čas vypěstujeme dostatečně velké keře, které budou každoročně rodit chutné plody.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Neznalost pěstitelských zásad by nás rozhodně neměla od jejich pěstování odradit. I když není v současné době u nás produkce lískových sadů kdekoli evidována, nemělo by se toto skořápkové ovoce vytratit ani z našich zahrad, ani z našich jídelníčků. 

Obvyklé způsoby pěstování  

Líska tak jako i jiné rostliny se pochopitelně dá vypěstovat z oříšku čili ze semene. Je to však zdlouhavé a ořechů se v tomto případě dočkáte nejdříve za 5 let. Chcete-li si užívat úrody dříve, můžete zkusit řízkování, roubování anebo si lísku vypěstovat z kořenového výmladku.

Nemusíte se obávat, že byste to nezvládli, líska je na pěstování poměrně nenáročná. Výsadbu keřů doporučujeme ve vzdálenosti minimálně 4 metry od sebe. Starší keře by se měly dostatečně prosvětlovat, to podpoří větší úrodu oříšků.

Roubování na semenáče

Rouby lísky musíme odebrat ještě předtím, než začnou rašit. To znamená nejpozději do půlky ledna. Roubování se provádí na semenáče Corylus colurna – lísky turecké. Doba srůstání roubu s podnoží je dosti dlouhá. Proto se úvazky odstraňují až po přezimování. 

Řízkování

Jedná se o relativně snadný způsob množení. Na řízky se vybírají v průběhu prosince až do poloviny ledna nenarašené výhony. Díky tomuto způsobu množení získáme později rostliny, které mají stejné vlastnosti jako mateční rostliny.

Řízky mají mít délku cca 15 cm. Pro podporu růstu se stimulují ideálně práškovým stimulátorem. Poté má následovat tepelná stimulace. Po dobu 4 týdnů je třeba nahřívat báze řízků při teplotě 20–22 °C. Pro nahřívání se používají speciální boxy vyplněné perlitem. Aby nedošlo k předčasnému narašení, nesmí teplota okolí přesáhnout 4–5 °C. Pozor na přelití řízků.

Jakou půdu lísky potřebují

K těm nejdůležitějším půdním faktorům, které ovlivňují kvalitu pěstování lísek, patří pH okolo hodnot 6,5. Vyšší hodnoty mohou vyvolávat chlorózu listů způsobenou poruchami příjmu železa. Lísky není vhodné pěstovat v písčitých půdách, ty totiž neudrží v půdě dostatek vláhy, kterou lísky potřebují. Její kořeny se rozprostírají spíše do šířky než do hloubky, ale i v půdě drží dobře. Ideální je proto pro lísky hlinitá půda, která může být částečně i kamenitá.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

31. 10. 2016 Reagovat
Petr: Paní redaktorko už jste někdy uklízela listí z ořešáku jestli ne tak můžete přijít na brigádu
31. 10. 2016 Reagovat
Králíková: Co udělat aby nebyly lískové oříšky červavé a hořké.Je na to nějaký postřik?
14. 11. 2018 Reagovat
Miroslav Hrivnak: letos velka uroda ale prazdne orechy

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha