Vypěstujte si olivovník - je to snadné!

Vypěstujte si olivovník - je to snadné!

Stromy a keře, vydáno 01. 08. 2011

Olivovník (Olea europaea) je rostlina, která nese lahodné plody - olivy, jimiž můžete dochutit letní salát na vaší garden party. Z oliv se také získává blahodárný olivový olej a samotná dřevina je vůbec pěknou ozdobou zahrady, tak proč si olivovník nezasadit?

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Pokud rostlinu zapoupíte již v květináči, poměrně odrostlou, je dobré ji přesadit do půdy, kterou před tím opatříte směsí klasického substrátu a písku. Také je možné, že vám tato středomořská chlouba poroste velmi rychle, pokud se uchytí. Pak je dobré ji každý druhý rok prosvětlit a prodstříhat. Nejlepší střižná úprava pro olivovníky je do tvaru koule.Rostlina potřebuje častější zálivku (o to více, pěstujete-li ji v květináči) - při pěstování na zahradě v tomto mokrém a vlhkém počasí postačí déšť.  Olivovník potřebuje pro svůj kvalitní a rychlý růst, neméně pak pro tvorbu pěkných plodů  hodně světla. Plody se mohou vytvořit i v našich zeměpisných podmínkách - čím jižněji místo pěstování olivovníku je, tím větší šanci na krásné olivy má jeho pěstitel.V létě by měla dřevina stát na teplém a slunném místě v zahradě. Přezimuje naopak na chladném a světlém místě (10 ° C). V chladnějším odbdobí se zálivka mírní, to aby nedošlo k tvoření chorob a houbovitých plísní. Zalévejte pomalu, ne najednou, aby rostlině neopadali listy.

Chcete-li olivovník rozmnožit, nepotřebujete znát nic o řízkování ani jiných složitějších metodách, zkrátka jen vezmete olivu nebo jen její jadérko a zasadíte do substrátu. Při správné péči po několika týdnech vyklíčí.Jsou olivovníky, které snesou teploty do -7 ° C. Pokud je chladněji, musíte rostlinu včas zakrýt fólií nebo tkaninou. Myslete přitom na korunu, protože ta je nejcitlivější. Důležité je větrání, protože rostlina musí dýchat. Pod tkaninou se může rychle spotřebovat kysličník uhličitý.

Více zajímavostí o tom, jaký mají olivovníky zajímavý původ a jak se jim daří v našich podmínkách si můžete přečíst v článku "Olivovník v našich podmínkách? Ano, ale..."


Text: Lucie Sýkorová
Foto: oliotreo.com, public.asu.edu, en.wikipedia.org, wickedgreenblog.com, arboretum.arizona.edu, maltawildplants.com, bomengids.nl, mikelbilbao.photoshelter.com, commons.wikimedia.org, panoramio.com, phytoimages.siu.edu


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

26. 08. 2015 Reagovat
Jana: chtěla bych se zeptat, jaký bude důsledek, pokud oliva bude v bytě na světlém, ale ne slunném místě

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha