Vznešená magnólie, skvost vaší zahrady

Vznešená magnólie, skvost vaší zahrady

Stromy a keře, vydáno 01. 05. 2010

Magnólie neboli šácholan patří mezi opravdové skvosty každé zahrady. Ten, kdo si ji už pořizoval, může potvrdit, že nejhorší bylo vybrat si mezi desítkami druhů. Od dubna až do počátku června u pozdních druhů se zahrady rozsvěcují svícemi květů, které se většinou rozvíjejí ještě na holých větvičkách. U jiných druhů magnólie se květy a listy objevují současně.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Zahradu zdobí magnólie zhruba ve stejnou dobu jako stejně dekorativní sakura. Květy jsou hlavní ozdobou jarní magnólie, jsou masité nebo jakoby voskové, štíhlejší, nebo hvězdicovitě členěné, sedící na větvích jako lekníny. Barevná škála se pohybuje od bílé po fialovo karmínovo růžovou. Později v létě zdobí keře nebo stromy magnólií dekorativní barevné souplodí podobné šiškám, malým perlám vaší zahrady.

Magnólie v mnoha variantách

Do rodu Magnolia se řadí až sto rostlin - opadavých nebo stálezelených stromů a keřů původem z východní Asie a také Ameriky. Poupata, kůra i květy se používají v tradiční čínské medicině. Magnolia stellata, jak název napovídá, má hvězdám podobné kvítky, Nigra upoutá temně karmínovými okvětními lístky přecházejícími do růžova na koncích. Magnolia liliflora Susan má liliím podobné květy v barvě sytě růžové. Magnolia soulangiana kvete průzračnou růžovou barvou, leknínům podobné květy.
Vznešená magnólie, skvost vaší zahrady

Květy zasluhují výrazné pozadí

Aby květy kontrastovaly, postaráme se také o pozadí - nejlepší je opět zelené, vybereme třeba stálezelené popínavky. Ideální je zeď porostlá temným břečťanem anebo skupina stromů: třeba kombinace listnatý strom a jehličnan. Dále můžete vybírat podle toho, jak velký keř nebo strom na zahradě chcete mít. Velké keře až stromy jsou současně velkokvěté, keře s menšími kvítky dorůstají menších rozměrů. Magnólii neprořezávejte, nezkracujte větve, nechte ji volně růst.
Magnólie má mělké kořeny, takže potřebuje vybrat místo, kde by ji nemohl ohrozit silný vítr. Magnólie kolem sebe potřebuje volný prostor aby vynikla, ideální je umístit ji jako solitér, kdy její okolí bude tvořit velký trávník, nejlépe někde uprostřed zahrady.
Jakou potřebuje péči
Vznešená magnólie, skvost vaší zahrady
​Magnólie
má ráda výživnou propustnou zeminu, mírně kyselou. Neprospívá v mokrých, zásaditých nepropustných půdách. Půda kolem také nemá vysychat, čehož docílíme obsypáním kůry nebo jiné mulčovací hmoty. Zasadíme ji nejlépe na jaře nebo na podzim, i když sazenice v kontejnerech se dají sázet průběžně. Nemá se hlouběji obrývat, aby se mělké kořeny nepoškodily.

O dalších stromech a keřích na zahradě čtěte v článku Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu.

Alena Jansová
Foto: archiv redakce


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

03. 05. 2016 Reagovat
marie: čím můžu hnojit? mame ji 7 let a květ nikde! je pěkná veliká, ale cgybí ji květy!!! díky za info
24. 04. 2016 Reagovat
Jana: také tento problém znám máme magnolii na slunném stanovišti již 7 rokem , ale květy stále nikde , každé jaro doufám , že by letos konečně mohla kvést , vyraší listy ale květy zase nikde . tak jí už manžel chce zlikvidovat , domlouvám mu že třeba příští rok . už se dočkáme . když vidím že i na menších keřících jsou nádherné květy jen tiše závidím .
11. 11. 2014 Reagovat
Gerhard: Magnolie kvete až po cca 6-7 letech. Nesmí se prořezávat a zkracovat větve . Maximálně odstranit celou větev co překáží.Kvete na koncíc hvětviček .Pupeny oklovávají i ptáci pokud mají v zimě hlad.
13. 05. 2013 Reagovat
jarek: koupili jsme si magnolii za jak dlouho asi pokvete,
29. 04. 2013 Reagovat
Stanuska: Mám magnolii již třetí rok,ale nekvete.Pupeny má ale vylezou listy a květy nic.Letos mám ještš pupeny, ale bijím se že opět květy nebudou.Co stím??? Děkuji za radu.
01. 05. 2013 Reagovat
Markéta: Mám také magnolii již několik let, roste krásně, listy má úžasné, ale bohužel květy nikde. Občas ji zastřihnu a domlouvám. Každé jaro stále doufám, že pokvete a ono zase nic. Nechci se jí zbavovat, dám jí ještě šanci, ale nevím, jak dlouho. Poraďte, mám raději pořídit jinou? Děkuji za radu.
01. 05. 2013 Reagovat
Markéta: Mám také magnolii již několik let, roste krásně, listy má úžasné, ale bohužel květy nikde. Občas ji zastřihnu a domlouvám. Každé jaro stále doufám, že pokvete a ono zase nic. Nechci se jí zbavovat, dám jí ještě šanci, ale nevím, jak dlouho. Poraďte, mám raději pořídit jinou? Děkuji za radu.
24. 02. 2016 Reagovat
Zdeněk Mašek: Nám začala kvést až čtvrtým rokem,když jsem ji chtěl už vykopat.Chybou zřejmě bylo,že ji manželka ve druhém roce zastříhla,což se nemá.Dostatek zálivky a trochu pohnojení pomůže.

Vložit komentář




Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha