Živé vánoční stromky - jakému dáváte přednost?

Živé vánoční stromky - jakému dáváte přednost?

Stromy a keře, vydáno 19. 12. 2012

Dominantou svátečně vyzdobené místnosti je vánoční stromek. Něčí volba je jasná, někdo každoročně váhá, zda má pořídit jedli, smrk, či borovici. Tato volba je spíše záležitostí vkusu jednotlivců anebo vánočních tradic v té či oné rodině.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Stále větší oblibu si získává jedle kavkazská. Má měkké jehlice a vydrží po dlouhou dobu. Než může splnit svůj náročný úkol a stát se vánočním stromkem, potřebuje k tomu růst aspoň 12 až 14 let. Proto je také výrazně dražší než mnohem rychleji rostoucí smrčky.

Tradičním vánočním stromkem je asi nejrozšířenější volba, a to smrk ztepilý. Cenově patří k nejdostupnějším, ale zase velmi brzy opadává. Vánočním stromečkem se pro nás může stát i smrk pichlavý. Má namodralé, velmi krátké a silně pichlavé jehlice, proto se doporučuje zdobit jej v rukavicích.

Aby vám vánoční stromek vydržel co nejdéle, kupujte jej čerstvě uříznutý, poznáte jej podle bílé plochy řezu. Ještě než budete stromek zdobit, postavte jej do nádoby s vodou někam do chladu. Až před zdobením seřízněte spodek kmínku a uvolněte jeho svázané větve. Ideální je použít stojan, který umožní mít stromek postavený ve vodě.


 
Dárky se letos na Štědrý večer u vás však mohou objevit i pod jiným stromečkem než je borovice, smrk či jedlička. Nazdobit si můžete například i araukárii. Jestliže ji umístíte do pěkné nádoby, získáte netradiční vánoční stromeček. Má však velmi křehké větve, a proto na něj zavěšujte jen drobné a lehčí ozdoby.Velmi dobře a zajímavě může vypadat i vedle sebe postavená trojice stejně velkých nebo spíš stejně malých stromečků, živých, rostoucích v květináčích. Cena kontejnerovaných stromků se v současnosti blíží cenám stromků řezaných. Pokud jste se rozhodli pro stromek v kontejneru, měli byste mít možnost umístit ho po vánocích opět někde venku, na zahradu nebo alespoň na balkon či lodžii. Takový stromek by totiž v bytě neměl zůstat déle než týden, jinak uschne a opadá. Ani rychlé přemisťování ze dne na den z místnosti ven anebo obráceně mu nesvědčí. Ideální je, pokud můžete alespoň na tři dny takový stromek umístit v místnosti se střední teplotou, například ve sklepě s oknem. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: outoftheboxconsulting.net, bonicklandscaping.com, foodontap.com.au, fiestafarms.ca, charlesandhudson.com, besthomedecorators.com, chambanamoms.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha