Živý plot a zahradní zátiší - jaké dřeviny vybrat?

Živý plot a zahradní zátiší - jaké dřeviny vybrat?

Stromy a keře, vydáno 13. 08. 2010

Občas se stane, že když někdo buduje zahradní zátiší nebo plánuje živý plot, často skončí pro nedostatek inspirace u cypřišů nebo tújí. Váš živý plot (ať už stříhaný nebo volně rostlý), stejně tak jako romantické zákoutí zahrady může být ale mnohem nápaditější a zajímavější. Podívejte se, z čeho se dá také vybírat a které dřeviny se využívají jako solitéry i jako živé ploty.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Tamaryšek

Okrasný opadavý keř nádherně kvete v květnu, kdy vytváří dlouhá jemně růžová květenství. Vysaďte jej s několika dalšími keři do zahradního zátiší, nebo do volného živého plotu, nejlépe na slunné stanoviště. Tamaryšek je velmi odolný, snáší i smog a také drsné podmínky vyšších nadmořských výšek. Velmi rychle se rozrůstá a mohutní, pokud jej netvarujete - toho se dá využít k zakrytí nežádoucích průhledů a koutů na zahradě.  

Bobkovišeň lékařská

Krásné lesklé tmavozelené listy tohoto stálezeleného keře na sebe připoutají pozornost i v rozlehlé zahradě. Bobkovišeň nejlépe vynikne, když ji vysadíte v několika exemplářích do skupiny nebo třeba podél plotu. Z bobkovišně sestavíte také krásné zahradní zákoutí. Oblíbený kultivar Otto Luyken je vysoce zimovzdorný, přežívá bez úhony teploty klesající až k -30°C.

Tavolník

Velice nenáročný keř, který zahrnuje na 80 kultivarů. Má rád vápnité půdy a slunná místa. Bývá vysazován buď solitérně nebo v živých plotech (dobře snáší sestřihávání). Na jaře kvete bíle (například tavolník van Houtteův) nebo růžově (tavolník vrbolistý nebo tavolník japonský).

Živý plot a zahradní zátiší - jaké dřeviny vybrat?
Buk lesní červenolistý

Strom s efektními listy se využívá do vyšších živých plotů. Pokud jej zastřihnete  uprostřed léta, suché listy buku vydrží na větvičkách skoro až do konce zimy. Buk je nenáročný na půdu a tak bude zdobit jakékoliv místo vaší zahrady.

Habr obecný

Máte v zahradě jílovitou, málo propustnou půdu, kde se jen tak nějaké rostlině nedaří? Jestli nevíte, jaká dřevina bude v daných podmínkách prospívat, zkuste habr. Tomu těžké mazlavé půdy nevadí a je vhodný k volnému růstu i vyšších živých plotů. Také jeho suché listy vydrží na větvích až do jara.
Zimostráz zelený (buxus) 

Efektní stále zelený hustý keř. Velmi oblíbený, protože se výborně tvaruje. Na půdu a světlo je zimostráz nenáročný, dobře roste v polostínu, ve vlhké půdě i na slunci.

Bez černý (Sambucus nigra)

Nenáročný keř vyroste do výšky 2-3 metry. Nemá speciální požadavky na půdu, vysaďte jej ale na slunné místo v zahradě. Hlavní ozdobou jsou vínové až temně zelené listy, na podzim přecházející do purpurova. Bez nechte růst volně, nebo jej na jaře podle potřeby můžete seříznout.

Tyto dřeviny najdete například na následujících adresách: havlis.cz, richardvacula.com, zahradnictvi-eden.cz, zahrada-zizka.cz.

Alena Jansová
Foto: paukertova.cz, botany.cz, havlis.cz, richardvacula.com, landscapejuice, zahrada-zizka.cz


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha