Známé i neznámé druhy magnolií

Známé i neznámé druhy magnolií

Stromy a keře, vydáno 20. 05. 2014

Magnolie odedávna uchvacují každého bohatostí svých okouzlujících květů, a proto nejeden z pěstitelů zatouží mít takový skvost i ve své zahradě. U nás měla vždy největší zastoupení Magnolia soulangeana, která patří k mrazuvzdorným druhům. Za posledních několik let se k nám ale začínají dostávat novinky v podobě vynikajících kříženců vyselektovaných obvykle v zemích svého původu, z Číny a Japonska, ale mnohé druhy byly vyšlechtěny již i v Evropě.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Velmi nadějným druhem, který má velkou šanci stát se klenotem zahrad je Magnolia ‚Genie‘ díky svému nezvyklému zabarvení květu. Na zimu sice opadává, jedná se však o bohatě větvený keř, ale zcela jistě zaujme tulipánovitě tvarovanými květy, které jako poupata mají nádherně červenočernou barvu a jakmile se začnou otvírat, mění tuto barvu postupně na kaštanově purpurovou. Navíc si květy svou barvu dokážou uchovat po velmi dlouhou dobu.  

Velmi krásný kultivar magnolie, která má svůj původ v Číně je Magnolia ‚Satisfaction‘. Tato magnolie vytváří velmi kompaktní keře dorůstající výšky okolo 2,5 m a je oceňována především pro krásné, výrazné květy, které jsou z vnější strany červené, avšak uvnitř se zabarvují do světle růžové s nádechem do bílé barvy.

Lahůdkou v sortimentu magnolií je Magnolia ‚Ian’s Red s květy o velikosti až kolem 20cm, které jsou zbarvené do vínově červena. Tato barva květů přetrvává po dlouhou dobu. V dospělosti může dosáhnout tento keř vzhled stromu až o výšce 5 metrů.

Pro magnolie nezvyklou žlutou barvu květů mohou nabídnout hned tři druhy. Například brzy na jaře vykvétající Magnolia ‚Koban Dori‘. Specifikem tohoto kultivaru je velké množství žlutých květů. Navíc tento keř má nezvyklý pyramidální tvar a vzhledem kvůli malé rozložitosti keře je vhodný pro využití na malých zahradách. Dalším žlutě kvetoucím druhem je Magnolia ‚Daphne‘, která má květy zářivě žluté jak z vnitřní, tak z vnější strany. Výhodou této odrůdy je, že květů se u ní dočkáte již na mladých keřích. A do třetice žlutě kvetoucích odrůd je tu Magnolia’Butterbowl‘. Při křížení této odrůdy byly původně dokonce tři ze šlechtěných druhů a její šlechtění zabralo odborníkům dokonce 15 let! Výsledek ovšem stojí za to. Tato magnolie je velmi atraktivního vzhledu se zářivě žlutooranžovými květy a nápadně velikými okvětními lístky. Celkově dorůstá výšky až 4 metrů.   

 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, organicgardening.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha