Stromy z pravěku v našich zahradách – Aurakárie

V češtině mají půvabné jméno blahočety, ale spíše je známe pod počeštěným latinským názvem araukárie. Pocházejí ze subtropických krajů jižní polokoule a jsou to jedny z nejstarších dřevin přežívající jako druh sto milionů let. U nás se často pěstují jako okrasné stromky v interiéru.
aurakarie-blahocet-cilsky-blahocet-araucaria-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pokud máte stanoviště chráněné před silným studeným větrem, můžete si araukárii chilskou (Araucaria araucana) vysadit i na zahradě, tento druh přečká mrazy do –18 °C.
Dokonalá pravidelnost

V přírodě dorůstají blahočety až do výšky padesáti metrů, trvá jim to ovšem mnoho desetiletí. V našem podnebí se přece jen drží více při zemi, roční přírůstky jsou malé a dočkáme se tak čtyřmetrového vzrůstu. I mladé stromky budou ovšem svým zvláštním tvarem s pravidelně dokola vyrůstajícími větvemi doslova obalenými hustými krátkými jehličkami velice zajímavým solitérem.

Pozor na slunce, vodu a mráz

Vybrat pro blahočet správné místo je ovšem trošku oříšek, je opravdu hodně choulostivý. Na přímém letním slunci snadno zaschne, opadají mu jehličky a to je vlastně konec – nikdy už mu znovu nenarostou. Rozhodně mu tedy bude lépe v přistínění vysokými stromy. Zároveň ovšem nesmí být místo příliš mokré, jsou to stromy vysokohorských oblastí, kde rostou na kamenitých stráních. U nás bývá problém hlavně s jarním táním sněhu, v té době se strom probouzí ze zimního spánku, snadno natáhne příliš velké množství vody do kořenů a ty začnou rychle uhnívat. Nejlepší místo je někde v kamenitém svahu, odkud voda rychle odteče.

Dostatek výživné půdy pak blahočetu zajistíte usazením mladého stromku do jámy vyplněné kvalitní humózní zeminou, později už si najde živiny rozložitými kořeny. Na zimu je třeba chránit korunu před mrazem i zimním sluncem obalením rohožemi nebo netkanou textilií, půdu okolo kmene nastelte vrstvou propustného mulče, abyste ochránily před mrazem kořeny. Araukárie bude při dobré péči skutečně vznešenou dominantní ozdobou vaší zahrady.

Stěhovavé pokojovky

Blahočet chilský je jediný z 19 přežívajících druhů těchto živých fosilií, který v našich podmínkách celoročně venku obstojí. Většina araukárií je endemická a vyskytují se jen v Nové Kaledonii, jinde je najdete velice vzácně v botanických zahradách. Ostatní druhy jsou původem z Austrálie, Nové Guinei, Chile, Argentiny a Brazílie. Jako pokojový stromek se nejvíce pěstuje blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla) s vodorovně postavenými větvemi a ploše rozloženými svěže světle zelenými jehličkami.

Zdravý stromek má husté větve až k zemi a je velice dekorativní pokojovou rostlinou. Na léto ho můžete přestěhovat na balkon nebo na zahradu na polostinné místo, v zimě má pak nejraději místnost s teplotou do 14 °C. Blahočet ztepilý je tak ideální rostlinou do nevytápěných zimních zahrad. Růst je pomalý, takže přesazovat stačí jednou za tři až čtyři roky. Vždy použijte kyselou zeminu bez vápna, nejlépe směs vřesovky, rašeliny a písku v poměru 1:1:1. Písek zaručuje dobrou propustnost. Blahočet totiž vyžaduje pravidelnou zálivku i občasné rosení, nesmí ale stát ve vodě.

TIP

Letnění pod stromy

Květináč s blahočetem ztepilým můžete na léto zapustit do země v přistínění vzrostlými smrky nebo thujemi. Z okolní půdy si bude nabírat živiny, navíc takové místo si podrží většinou dostatek vláhy, ale půda je zde dobře propustná, takže nehrozí přemokření.

Text: Gabriela Koulová

26.7.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist