Styl předzahrádky v různých prostředích

Od nepaměti patřily předzahrádky ke každému venkovskému stavení a pochopitelně se objevovaly i ve městech. Bez ohledu na velikost přinášely svým majitelům nejen potěchu očí, ale také užitek, neboť se na nich vedle květin objevovaly ovocné stromy či keře. Dnešní předzahrádky se od těch minulých hodně liší, ale také u domů často chybí...
typicka-venkovska-predzahradka-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Porovnáme-li předzahrádky v Čechách nebo v jiných evropských regionech, objevíme mezi nimi mnoho různých stylů.

Zatímco v Čechách najdete pestrou škálu stylů zaměřených především na ovocné stromy a kvetoucí okrasné rostliny, v Anglii na vás dýchne atmosféra přírodních trvalkových společenstvech v kombinaci s tvarovanými živými ploty.

V Holandsku vás zase zaujme formální zahradní styl orientovaný na pravidelné formování koncepce. Hlavním tématem jsou tu stálezelené striktně tvarované živé plůtky a bohatý sortiment hortenzií nebo jiných okrasných keřů, mezi nimiž se často opakují růže v mnoha odrůdách a formách růstu.

V České republice se trendy tvorby předzahrádek během desítek let výrazně změnily. Zatímco dříve byly předzahrádky naprostou samozřejmostí, dnes tyto prostory často zcela chybí. Návštěvník tak z veřejně přístupného prostoru ulice přejde přímo do soukromé části zahrady.

Předzahrádky našich předků

Hlavním tématem předzahrádek byla užitková a estetická funkce, které se občas vzájemně propojovaly. Vedle okrasných trvalkových záhonů byl vysazen také solitérní ovocný strom, který rodinu zásoboval čerstvým ovocem.

Praktickou a estetickou funkci plnily také květinové záhony, na kterých byly kromě trvalek pěstovány také dvouletky, letničky a tradiční cibuloviny. Právě tyto květiny se často používaly na výzdobu domácnosti i pro různé příležitosti. V sortimentu se objevovaly domácí léčivky a aromatické rostliny, které se využívaly pro přípravu bylinných nálevů užívaných při nachlazení a různých nemocech nebo v sušené formě jako nutné koření.

Záhony měly většinou pravidelný tvar, který byl účelný a praktický i pro údržbu. Celkový styl byl jednoduchý a nebyl doplněn ani žádnými estetickými prvky, spíše ho tvořilo praktické posezení na lavičce.

Moderní předzahrádky jsou okrasné a bezúdržbové

Pokud předzahrádka zcela nechybí, bývá většinou komponována jako okrasná zahrada. Hlavním tématem tak bývají trvalky, okrasné keře a v menším poměru okrasné trávy. Okrasnou funkci plní také pestrá výsadba letniček. U nově zrekonstruovaných venkovských sídel majitelé také mnohdy obnoví původní vzhled předzahrádky, kde se doplňují staré druhy trvalek s ovocnou výsadbou.

Všeobecným trendem je tvorba nízkoúdržbové výsadby, která nevyžaduje příliš častý dohled. Tento požadavek vychází ze stylu života, který se promítá také do zahradní tvorby. V moderně pojatých předzahrádkách se tedy v menším zastoupení objevují prérijní štěrkové záhony nebo výsadby suchovzdorných rostlin.

Prostor předzahrádky dříve plnil důležitou funkci, byl to totiž pomyslný přechod mezi veřejným a soukromým prostorem. Dříve tedy nebylo nutné budovat vysoké neprůhledné oplocení, které je běžné v současné době i na venkově.

Foto: Lucie Peukertová a shutterstock.com

20.2.2020 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist