Suché zídky, krásné i praktické prvky

Suché zídky opět získávají na oblibě, a to v zahradách různých zahradních stylů. Skvěle vyniknou v zahradě městské, venkovské, ale také permakulturní. Kromě toho, že vytvoří efektní předěl na zahradě, vyřeší i mírné terénní převýšení. Při její stavbě se ovšem často dopouštíme některých chyb, které si na tomto místě představíme. Při tvorbě těchto zahradních prvků berte v úvahu především prostorové možnosti a styl zahrady, stejně tak si ujasněte, jakou hlavní funkci bude zídka plnit.

Suché zídky do české zahrady jednoznačně patří, jenže jejich umístění musí dávat smysl a navíc musí být tento prvek správně vytvořen. Podstatou suché zídky je absence pojiva, chybí klasická stavební pojiva jako malta a dokonce zde nenajdete ani jíl. Kámen je pokládán doslova „na sucho“ a prosypává se pouze zeminou, která vytvoří správné podmínky pro výsadbu rostlin. Právě ty mohou působnost zídky značně ovlivnit, proto jejich výběr nepodceňujte.

Zohledněte design zahrady

Architektonické pojetí zahrady do značné míry rozhodne o tom, zda je suchá zídka tou správnou volbou. Zídky se hodí především na ty zahrady, u nichž potřebujeme překonat mírné terénní převýšení. Suchá zídka nebude nikdy zídkou nosnou!

Pokud má tento prvek stabilizovat svah s větším sklonem, pak budete potřebovat radu statika, který navrhne správné řešení. Nosné zídky se již bez pojiva neobejdou stejně tak ani bez pevného základu.

V českých zahradách se se suchou zídkou můžete také setkat ve zcela jiné roli. Je to totiž zajímavý zahradní předěl, který při úpravě koruny může nabídnout i příjemné posezení.

Lokální kámen je tou nejlepší volbou

Jak už platí při výběru materiálů na zpevněné povrchy, skalky nebo pro obložení zahradního jezírka, i zde byste měli v první řadě sáhnout po kameni dostupném v místním kamenolomu. Bude nejlevnější, snadno dostupný a nebude v zahradě působit jako nezvaný host. Snažte se kámen použitý pro stavbu zídky sjednotit s ostatními zahradními stavbami. Optimálně využijte jeden zdroj kamene na celou zahradu.

Stavba suché zídky

Práce s kamenem je pro mnohé zahrádkáře velkým lákadlem, při kterém si dokonce i odpočinou. Přesto byste si měli ujasnit, jak bude zídka vypadat a jak budete kámen pokládat. Zídku nikdy nezakládejte přímo na povrchu stávajícího terénu, ale pro položení základních kamenů vykopejte dostatečně hluboký výkop, který umožní vytvoření dostatečně stabilního základu. Jedině tak se zídka nebude hýbat a bude sloužit svému účelu.

Vybírejte pokud možno kameny o větší velikosti, které provazujte, což znamená, že na spáru v nižší úrovni navazuje celý kámen. Na stavbu suché zídky můžete zužitkovat i přebytečný kámen na vašem pozemku.

Pokud bude zídka fungovat jako opora pro terén, měli byste v místě styku zídky se zeminou vytvořit dostatečně mocnou vrstvu ze štěrku frakce 16/32 mm, která bude plnit funkci drenáže. Součástí zídky mohou být také kamenné schody, které opět není třeba pokládat do lože z betonu. Větší kamenné bloky pouze podsypeme štěrkem a pečlivě usadíme.

Výsadba rostlin

I suchá zídka může doslova rozkvést pod rukama. Při stavbě ovšem pamatujte na vytvoření dostatečně velkých kapes vyplněných substrátem, do kterých se vysadí kořenové baly. Vybírejte přednostně rostliny ze skupiny skalniček, které si poradí se suchem a přímým slunečním zářením.

Mezi kameny se dostane jen velmi malé množství vody při dešti nebo zálivce, rostliny tedy budou hospodařit s minimem. Skalničky lze vysadit jak do boků zídky, tak i na její korunu, kde budou podmínky o něco lepší. Voda se totiž k těmto rostlinám dostane mnohem snáze.

Rostliny vhodné pro výsadbu do suchých zídek

 • Mateřídouška úzkolistá – Thymus serpyllum
 • Hlaváček jarní – Adonis vernalis
 • Koniklec velkokvětý – Pulsatilla grandis
 • Plamenka šídlovitá – Phlox subulata
 • Rozchodníky – Sedum
 • Netřesky – Sempervivum
 • Trávnička přímořská – Armeria maritima
 • Lomikámen – Saxifraga
 • Tařice skalní – Aurinia saxatilis
 • Tařička něžná – Aubrieta gracilis

Časté chyby při stavbě zídky

 • kámen se v zídkách často nevykrývá, což způsobí nižší stabilitu celé stavby
 • mnohdy se preferuje kámen z jiné lokality
 • nedostatečně připravený výkop pro položení základních kamenů
 • časté použití drobných kamenů, které ze zídky vypadávají

Foto a text: Lucie Peukertová

20.8.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist