Sukulenty – rostliny, které jen tak nezničíte

Každý zahradník začátečník se vždy trochu obává toho, aby mu pod rukama rostliny spíše nehynuly, než aby vzkvétaly. Pro všechny, kdo mají podobné obavy máme dobrou radu - začněte u kaktusů a sukulentů obecně. Díky „tělesné stavbě“ kaktusů a sukulentů vydrží tyto rostliny i při nedostatku vody a na prudkém slunci. Kořeny sukulentů se vyskytují blíže povrchu půdy, což jim umožní absorbovat více dešťové vody.

Mnoho sukulentních rostlin má také speciální povrchovou strukturu – například některé druhy vypadají, jako by byly povoskované. Velikost a tvar listů závisí na množství absorbované vody. Když je v nich přítomná voda, listy nabobtnají, v období sucha se scvrknou nebo opadají.

Nejznámějšími sukulenty jsou kaktusy z čeledi Cactaceae. Dále jsou také populární druhy z rodu Aizoaceae  a Crassulaceae. V přirozeném prostředí se kaktusy vyskytují převážně v poušti a v horách.

 

Pěstování sukulentů


Rozhodnete-li se pro pěstování sukulentů, pak vězte, že jsou tyto rostliny skutečně odolné a trvanlivé. Nevyžadují ke svému růstu ani speciální prostor ani důkladnou péči, proto si je mohou dovolit pěstovat i laikové.  Vlastně jediné, co je při pěstování kaktusů a jiných sukulentů dobré vědět je jejich původ a přírodní podmínky jejich „domácích“ stanovišť. Když naprší, netrvá ani měsíc, aby se bujně rozrostly, vytvořili listy, květy a semena. Mnohé kaktusy se otevírají v létě při západu slunce a na svítání se zavírají, čili kvetou v noci.

 

 

Jak pečovat o sukulenty

Nezničitelné, sukulentní rostliny dávají přednost jasnému světlu před stínem, či polostínem. Je proto dobré je umístit spíše v jižní části zahrady.  Některé druhy vydrží i teploty do 60 stupňů Celsia, takže se skutečně nemusíte bát, že jim prudší slunce uškodí.  Co se týká zálivky, ta je nutná nepřetržitě, a to i během zimy – ovšem pouze jednou za dva měsíce. Nadměrné zalévání rostlin může vést k hnilobě, což má za následek  její, velmi brzké, uhynutí.  Přiměřeným hnojením také dodáte sukulentům podstatnou dávku energie k životu a zdravému růstu. Hnojit můžete omezeně i během zimního období.

 

 

Text: Lucie Sýkorová

31.5.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist