Světlo v zahradě

Bez večerního osvětlení si už dnes asi nikdo neumí zahradu ani představit. Tím, jak v zahradě přes letní sezónu stále více pobýváme, se také zvyšují požadavky nejen na množství a různorodost exteriérových svítidel, ale také jejich estetickou úroveň.
solarni-lampy-umistene-u-okraje-chodniku-mezi-buxusem-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Světlo navečer vdechne každé zahradě život a změní dokonale její vizáž: přidá dramatické stíny i tajemně změní její kontury. Světlo v zahradě je dnes už nutností a zahradní stylové osvětlení představuje obsáhlý samostatný oddíl v nabídce svítidel, ať už v showroomech nebo třeba v hobby marketech. Zahradu lze osvětlit mnoha způsoby – shora, od trávníku, iluminovat můžete  zahradní schodiště, cestičky, pergoly. Samostatnou kapitolu už tvoří i světla vodní, ať plovoucí nebo fixní, kterými se navečer rozzáří bazén nebo zahradní jezírko. Zahradních světel je na trhu nespočetně. Je důležité vybírat stejně tak pečlivě jako lampy a jiná světla do interiéru. Vzhledem k bezpečnosti je především nezbytné skutečně sáhnout po osvětlení určenému do exteriéru, tedy do vlhkého prostoru. Instalovat se potom také musí takovým způsobem, jaký uvádí výrobce. A pak už záleží pouze na vašem vkusu.

Vkus se stále různí

Pokud odhlédneme od typů svítidel (solární, elektrické apod.) a všimneme si jenom vzhledu, zjistíme jednu věc. U nás jakoby se stále těšilo oblibě spíše světlo v zahradě strohé, geometricky pojaté, v zahraničí naopak není nouze o organické tvary, objemné lampy, mléčné sklo a vůbec větší imaginaci. U nás se tedy hodně prodávají svítící nerezové sloupky, sloupy, a také nástěnná konzervativní až historizující nástěnná zahradní svítidla. Příkladem je sortiment firem elektro-osvetleni.cz nebo eDekor.cz.

Designové venkovní osvětlení

Beauetbien.fr (beau&bien) stejně jako evaluz.es zaujmou efektními velkorysými kulatými zahradními lampami z mléčného skla. Svítící zahradní objekty inspirované létajícími talíři najdete na adrese stonebreakers.com. Dokonale ohlazená žula nebo naopak hruběji opracovaný pískovec jsou tady rafinovaně nasvícené různými mezerami a štěrbinami.

TIP:
Módní novinkou jsou \“svítící květináče\“ –  květináče se zabudovaným světlem. Specializuje se na ně například firma vondom.com. Je to vysoce efektní solitér do trávníku, ke vchodu do domu i na terasu. Rostlinám ovšem světlo v noci vůbec neprospívá a tak s ohledem ně je nutné vybírat raději paprsky mířící k zemi.

O dalších prvcích, vytvářejících příjemnou atmosféru zahrady, si přečtěte v článku Keramika – půvabná součást naší zahrady.

Alena Jansová

27.7.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist