Svída – krásná v zahradě i v zimě

Kupodivu tento keř může vypadat zajímavě právě v době, kdy ostatní keře už dávno svlékly svůj pestrý podzimní šat a listí jim opadalo. Svída totiž nápadně obohacuje zahradu i v zimě svou nádherně korálově červenou kůrou.
svida-bila-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Odrůda Alba čili svída bílá vystavuje v zimě na odiv svou korálovou kůru, zatímco odrůda Sibirian Pearls  se na konci roku ozdobí velkým božstvím šedobílých peckoviček, někdy s modravým nádechem. Některé odrůdy svídy bílé zaujmou výraznou kresbou listů – panašovaných listů. Svída bílá může dosahovat pozoruhodných rozměrů. Starší rostliny jsou dokonce schopné dorůst až do pěti metrů do výšky i do šířky.

Svída výběžkatá nám může nabídnout na mladých větévkách světle zelené až do žlutava zbarvené větévky. Ve volné přírodě se zase můžeme setkat se svídou krvavou, jejíž tmavočervené letorosty upoutají pozornost při zimní procházce přírodou. Jsou skvělé pro použití podkladů pro věnce. Svída krvavá roste neobyčejně rychle a v minulosti se často její tvrdé dřevo používalo k výrobě násad k nářadí anebo k výrobě luků.

Pokud zařadíte ve své zahradě svídu do smíšeného živého plotu, uděláte dobře. A jestliže panašované odrůdy ponecháte v zahradě jako solitéry, i to bude skvělá volba. Jen tak totiž vynikne krása jejich nevšedních listů.  Stejně tak dobře mohou svídy posloužit jako lemy vzrostlých stromů.

Svída bílá a její odrůdy se vyznačují vzpřímeným růstem. Starší rostliny někdy ve vlhké půdě, která jim velmi dobře prospívá, často vytvářejí výhony na obvodu keře. Tyto výhony pak snadno zakořeňují, což způsobí, že se keř začne rozrůstat do plochy, pak ztrácí svůj tvar. Vznikají tak často v zahradách husté křoviny. Tuto schopnost rostliny můžeme využít pro snadné rozmnožení těchto keřů, ale zároveň pro naši zahradu může mít rozrůstání neblahý účinek.  Nežádoucímu typu růstu můžeme předejít tím, že všechny výhony starší tří let, každoročně těsně nad zemí odstřihneme. Správné období provedení řezu nastává koncem zimy, ještě před rašením. Další výhoda tohoto řezu bude to, že rostlina obrazí novými výhony, které mají právě tu požadovanou nápadně zbarvenou kůru.

Tento keř udělá pro každou zahradu dobrou službu v každou roční dobu. Než začne nová vegetační sezona, potěší nás alespoň pestrobarevností svých větviček.

Text: Zuzana Bohdalová

14.2.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist