Svitel latnatý – efektní strom pro malou zahradu

Často hledáme do malé zahrady nebo na předzahrádku pěkný solitér, u kterého nehrozí, že nám za pár let zastíní všechny okna v domě. Svitel je na taková místa ideální a je škoda, že si ho zahrádkáři zatím téměř nepovšimli.
svitel-latnaty-_shutterstock_1183998223-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Strom, který je dekorativní od jara do zimy, se nehledá snadno. Právě svitel latnatý (Koelreuteria paniculata), ve své asijské domovině nazývaný luan šu, tuhle vysněnou permanentní ozdobnost nabízí. Exoticky vyhlížející lichozpeřené listy jsou navíc stříhané jako krajka. Raší bronzově růžově, v létě mají svěže zelenou barvu a na podzim zlátnou – odtud americké pojmenování Golden Raintree. V létě, kdy už je většina keřů a stromů odkvetlá, se strom obalí mohutnými až 30 cm dlouhými latami žlutých květů, ty se na podzim promění ve zvláštní měchýřky zelených plodů. Když opadají poslední listy, měchýřky na stromě zůstanou dlouho do zimy a postupně se mění v červené a hnědé lampionky.

Nenáročný městský společník
Svitely se často vysazují v městských parcích, protože dobře snášejí i horší ovzduší a nepotřebují velkou péči. Proto se výborně hodí i do městských a příměstských zahrádek, to ale neznamená, že strom nemůžete mít třeba i v podhorských a horských oblastech. V Číně, Japonsku a v Koreji rostou svitely volně v suchých údolích i v korytech vyschlých řek, právě tak se jim ale daří na březích vodních toků. V údolích bývá teplota velmi proměnlivá, stromy si tedy zvykly na horko i chlad.

Nízký kmen, pravidelná koruna
Svitel dobře snáší sucho, nepotřebuje žádnou zálivku a vystačí si i s písčitou nepříliš vydatnou půdou. Při tak malých nárocích se ovšem vyvinul jako strom nevelkého vzrůstu, na našich zahrádkách za dlouhá léta postupně naroste maximálně do 7 metrů. Kmínek přibývá na tloušťce pomalu, zato koruna se už u mladých stromků sama vytvaruje do pravidelného kulovitého tvaru, a taková i zůstane. Není třeba ji nijak zásadně upravovat, stačí jen na jaře odříznout polámané nebo uschlé větvičky. Pro dobré kvetení potřebuje svitel slunné místo a suché teplé léto. Mladé stromečky mohou být choulostivé na mráz, ale již do tři let věku jsou plně mrazuvzdorné do –27 °C.

Pozor na vítr
Svitel má tvrdé kvalitní dřevo s pěknou kresbou, v Asii je využíváno podobně jako u nás dřevo akácií nebo javorů. Tvrdost ale znamená také křehkost, a to i u poměrně mladých letorostů. Proto by měl být svitel chráněný před větrem, jinak mu hrozí polámání větví.

O dalším nádherném stromě, který by vám neměl uniknout, si můžete přečíst v článku Sakura – krásný čas růžových stromů na zahradě

Text: Gabriela Koulová

11.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist