Tajemná zahrada Květnice – inspirace pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice. Zaslouží si, aby o ní bylo napsáno. Už proto, že díky svému umístění může návštěvníkům Petřína uniknout, a to je pro milovníky květin skutečně škoda
denivky-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: Lucie Peukertová

Květnice byla založena na navážce po bývalém vojenském objektu v letech 1935-37 podle návrhu architekta Zdeňka Profouse. Zahrada uzavřená v údolíčku vymezeném hradbami a vysokými stromy na stráni nad Nebozízkem má kouzelnou atmosféru. Když si sem přijdete posedět na některou z bílých laviček, málokdy narazíte na dalšího člověka. Budete si připadat jako v tajemné zahradě z půvabné anglické dětské knížky.
Styl zahrady skutečně připomíná typickou anglickou zahradu – nikoliv park, ale komorní soukromé zahrady u starých venkovských anglických domů, chráněné před očima veřejnosti, svádějící ke chvílím snění a romantickým náladám.

Přitom je Květnice na pouhých 1600 metrech čtverečních malou trvalkovou botanickou zahradou. Ve zdánlivém chaosu zde zahradníci pečlivě ošetřují na 3000 druhů trvalek. Od jara do podzimu postupně rozkvétají a proměna zahrady v jednotlivých měsících je dokonalou inspirací pro toho, kdo si i na své vlastní zahradě chce vytvořit květinový ráj.

Jaru dominuje stráň pod Růžovým sadem, osázená rododendrony a azalkami v nejrůznějších barvách květů. Záhony pod nimi v tuto dobu nabízejí tu a tam nějaký druh tulipánu, které volně roztroušené vyrážejí na záhonech a mírně navršených skalkách. Údolíčko poskytuje rostlinám přívětivé dopolední slunce a během dne pak přibývající zastínění, takže se tu udržuje pro rostliny příjemné teplo, ale také vlhko. Některé záhony jsou jakoby ponechány matce přírodě a na jaře na nich bohatě kvetou pomněnky, později pryskyřníkyzvonky, zkrátka devatero lučních květů. Dalším záhonům dominují různobarevné pivoňky obklopené nízkým porostem ozdobných travin, které po odkvětu pivoněk přinesou své střapaté květy léta.

Sušší více osluněná místa jsou vyhrazena malým skalkám, zdobených trsy kakostů a ojediněle do výšky vyhánějících orlíčkůostrožek. Pojmenovat všechny rostliny není vůbec možné, navíc během roku vždy jiné zaujmou návštěvníkovu pozornost.

Vše se proplétá a prorůstá, dovedné ruce zahradníků však pečlivě dbají, aby i jehličnanylistnaté keře stále držely správný vzrůst a tvar. Ano, tohle je zahrada, kde chybí jen víla tančící při měsíčku mezi květy. Jistě i proto bývala socha Rusalky jednou z okras tohoto půvabného místa. Čísi nenechavé ruce ji ale v 90. letech minulého století odnesly a nikdy nebyla nalezena. O vílách si tedy můžeme nechat jen zdát. Až budete zahradu opouštět, pokochejte se ještě krásou vistárií a plaménků bujně obrůstajících hradbu a bránu. A až se ohlédnete za branou zpět, oceníte i samotný vstup do Květnice, olemovaný bohatě keři a „vítacími“ záhony s hostami a okrasnými trávami.

Text a foto: Gabriela Koulová

12.6.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist