Tajemné šumavské Hamry jsou nejkrásnější pod sněhovou peřinou

Pro Šumavu je typické, že ať sem přijedete kdykoli, vždycky vám atmosféra místního kraje tak říkajíc zaleze pod nehty. Jedny z nejkrásnějších českých hor zvou nejen k jarní a letní turistice, najdete se tu i v zimních sportech. Pokud ale hledáte dovolenou s přidanou hodnotou, vyzkoušejte tentokrát Hamry, které nabídnou úžasné procházky po lesích i neskutečně bohatou historickou exkurzi do života místních obyvatel.
bily-potok-proteka-malebnymi-lesy-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Dnes jsou šumavské Hamry s počtem obyvatel jen něco málo přes stovku vyhledávané jako oblíbený turistický cíl i jako výchozí bod. Co by kamenem dohodil, totiž odsud máte celou řadu turisticky atraktivních lokalit.

Malé ale neopakovatelné Hamry

Už samotný název nepovídá, čím se zde místní obyvatelé převážně živili. Název je totiž nepříliš překvapivě odvozen od hamrů, jež zde skutečně byly a které tu kdysi zpracovávaly železnou rudu těženou v okolí. Jeden z prvních zde vznikl dokonce již na začátku 16. století, tedy v době, kdy už samotná tehdy malá vesnička, existovala již více jak sto let, a toto tradiční řemeslo zde vydrželo po dlouhá staletí.

Okolí Hamrů je ale kromě zpracování rudy známé také díky sklářským hutím a brusírnám skla. Právě sklárny se do zdejší historie zapsaly asi nejvíce a jsou s nimi spojené i různé pověry a lidové pohádky.

Jestli se ptáte, kdy si místní krajinu nejvíce užijete, pak se o zážitek neochuďte prakticky během žádného ročního období. Na jaře se tu příroda sice probouzí o něco později, než je tomu v podhůří, ale ta krása stojí za to. V létě si zase užijete rozkvetlé louky plné původní české květeny, z níž některé druhy patří na seznam chráněných rostlin. Na podzim se krajina barví do těch nejkrásnějších barev, které dokáže namíchat snad jenom samotná příroda obdařená malířským talentem.

Nostalgie, chvíle klidu, ledově chladný vzduch a krajina pod sněhovou peřinou ovšem mají také něco do sebe, zvláště pokud rádi nasadíte běžky. Hamry totiž leží na 14 kilometrů dlouhé trati, kterou ocení zvláště zdatní běžkaři. Milovníci „lehkých lyží“ navštíví při jediné vyjížďce Bílý potok, pokochají se výhledem na Černé jezero a přes Stateček se opět vrátí do Hamrů, kde si mohou odpočinout v některé z místních hospůdek, které unaveným sportovcům kromě českého piva nabídnou i tradiční českou kuchyni. Nebuďte příliš překvapeni, když tu uslyšíte poměrně často i němčinu, konec konců naši sousedé to mají právě sem jen kousek a rádi sem stále zajíždějí. Vždyť to právě oni se spolu s obcí rozhodli pro finanční pomoc některým památkám, kterým díky finančním darům vdechly nový život.

Krása Bílé Strže pro fyzicky zdatné

Pokud patříte mezi ty, kteří se na dovolené rádi seznámí s přírodními krásami, a není jim cizí trocha té dřiny v potu tváře, pak určitě navštivte nejdelší šumavský vodopád Bílá Strž, který leží na středním toku Bílého potoka a jehož výška je 7 metrů.

Nenechte se krásou zurčící vody ale příliš zlákat, tento přírodní prvek si nafoťte pouze z plošiny nad vodopádem, která je k tomu určená a je zpřístupněná pomocí dřevěného můstku. Za dřevěné zábradlí ovšem určitě nechoďte, ačkoli byste zde samozřejmě pořídili ty nejkrásnější fotky.

Krása přírodního vodopádu zvlášť vynikne ve chvíli, kdy se okolí přemění v ledové království, takže si túru neodříkejte ani po novém roce.

Okolní lesy jsou převážně smrkové a zajímavostí je, že mnohé z velikánů byly vysazeny i před více než 220ti lety, pamatují si tedy už lesníky hospodařící v místních lesích koncem 18. století.

Kudy, tudy?

K vodopádu se z Hamrů vydejte po modré turistické značce a od Statečku pak přejděte na značku žlutou, odsud je to pak necelý kilometr a půl. Po naučné stezce se také vydejte do Přírodní rezervace Úhlavský Luh, kde se vyvinul lužní les přírodní povahy bez cíleného hospodářského využití. Naučná stezka začíná v Hamrech u kostela Panny Marie Bolestné a její čtyřkilometrový okruh zde také končí.

Při putování v hamerském okolí určitě neminete poutní místo Křížkov, které v roce 2007 obnovila obec Hamry ve spolupráci s rodáky německé národnosti bavorské obce Lam a za přispění z prostředků EU. Dnes tu už najdete pouze obvodové zdivo kaple z 18. století, které znovu spatřilo světlo světa před dvanácti lety, když byla odklizena suť kostela zbořeného na konci 50. let minulého století. Poutní místo se nalézá pouhé dva kilometry od vlakového nádraží Hamry a dovede vás sem zelená značka. I v turistické sezoně si tu užijete poměrně klid a v zimě se tu zase pokocháte krásnou zimní vyhlídkou do okolí.

Kde se v Hamrech ubytovat?

I přes svou poměrně malou rozlohu mají Hamry ležící v krásném údolí Královského hvozdu co nabídnout. Buď můžete využít služeb místních penzionů, nebo si s rodinou a přáteli pronajměte celou chalupu, kde si užijete soukromí i dostatek místa pro každého.

Pokud se na vás přeci jen v srdci Hamrů s ubytováním nedostane, máte k dispozici ubytování v okolí, dobrá dostupnost je například z Nýrska nebo z okolí Železné Rudy, obě městečka jsou navíc propojená i železnicí. Vlakem se odsud dostanete i na Špičák, kde si můžete zalyžovat na sjezdovkách Pancíř nebo Hofmanky.

Jednou nestačí…

Kdo Šumavu jednou navštíví, rád se sem vrací, a proto není ani divu, že se někteří autoři do tohoto pohoří doslova zamilovali a motivy z této malebné oblasti doprovázejí všechna jejich díla.

Přesně tak je tomu v případě Karla Klostermanna. Pokud jste někdy četli jeho román Skláři, ocitli jste se právě ve slavných šumavských sklárnách sklářského rodu Abelů, kteří jich vlastnili hned několik a vyráběli v nich kvalitní zrcadlové sklo. Poslední potomek tohoto rodu pobýval v rodinné vile v Železné Rudě, do které si určitě udělejte výlet, funguje tu totiž muzeum sklářství.

18.11.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová
Více o tématu: bílý potokHamryŠumava

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist