Talovíny – žluté květy v předjaří

Velmi brzy z jara se můžeme těšit zářivě žlutými květy talovínů, které vynikají zejména na okrajích záhonů, na skalkách nebo v trávníku. Po vysazení se o sebe postarají samy, množí se velmi snadno samovýsevem a tak po několika letech vytvoří rozsáhlé zářivé koberce.
talovin-eranthis-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

 

Do trávníku i na záhony

Talovíny často vykvétají ještě pod sněhem, není problém se s nimi potkat již koncem února. Když teploty klesnou pod nulu, květy se zavřou počkají na lepší počasí.

Záhy po odkvětu zatahují, aby nabraly sílu a připravily se na další jaro. Chceme-li je mít i na své zahradě a zkrášlit si jimi předjaří, musíme je vysadit již na podzim. Hlízky sázíme do hloubky 5 – 7 cm na vzdálenost nejlépe 10 cm. Mnoho parády nadělají ale také nepravidelně rozmístěné v travním porostu, kde často vykukují zpod zhnědlých neshrabaných listů.

Potřebují vlhko

Na příhodných místech se talovíny samy vysévají a časem mohou vytvořit i bohaté porosty. Mají v oblibě neutrální až lehce alkalické půdy, které jsou kypré a vlhké. Pro jejich růst jsou ideální lehce zastíněná místa v podrostu stromů, ale poradí si i na přímém slunci, přeci jen jsou aktivní hlavně brzy z jara.

Talovín není jen jeden

Talovíny (Eranthis) patří do skupiny pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). V zahradách se vysazuje několik oblíbených odrůd.  Eranthis cilicica Schott et Kotschy dorůstá do výšky 15 cm a kvete v březnu až dubnu, protože je méně odolný vůči mrazu.

Největším otužilcem je pouhých 10 cm vysoká odrůda Eranthis hyemalis, která vykvétá již v druhé polovině února a s kvetením pokračuje v březnu.

Křížencem obou výše zmíněných druhů je Eranthis x tubergenii Bowl., dorůstající něco mezi 8 až 12 cm. Jeho květy jsou zářivě zlatožluté a rozkvétají nejpozději. Nejčastěji se pěstují odrůdy Guinea Gold s tmavě zlatožlutými květy a odrůda Glory s velkými žlutými květy a jasně světle zeleným olistěním.

Vzhledem k tomu, že v předjaří na zahradách kvete jen velmi malý počet rostlin, neměly by tyto překrásné kvítky chybět ani na vaší zahradě, aby vám dělaly radost ještě před zahájením nové zahradní sezóny.

 

7.3.2022 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist