Tamaryšek – keř pro neformální živé ploty

Kromě dřišťálu, kaliny, zlatice, meruzalky a růží patří k nejvděčnějším keřům vhodným do přírodních (neformálních) živých plotů tamaryšek. Je pravdou, že na pozemku často živý plot už zdědíte a nemáte příliš velkou možnost výběru. Ovšem máte-li možnost vytvořit si vlastní přírodní živý plot, neměl by v něm tamaryšek se svou záplavou růžových převisů větví obalených malými růžovými květy chybět.
shutterstock_789270673-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Výhody neformálních živých plotů

Výhodou neformálních živých plotů je to, že se nechávají volně růst a zaujmou každého právě svými dlouhými převislými větvemi, které jsou zvlášť u tamaryšku okouzlující. I když přírodní živé ploty mohou na první pohled vypadat trošku zanedbaně, mají obrovskou výhodu v tom, že se jejich květonosné větve neodstraňují. Jejich střih se provádí tak jednou za 2 roky, maximálně 1 x ročně.

Jak nakupovat rostliny

Rozhodnete-li se tedy pro výsadbu přírodního živého plotu a vydáte se kupovat do něj rostliny, pamatujte na to, že při nákupu vyjdou mnohem levněji rostliny prostokořenné, které nejsou vysazeny v nádobách, ale mají jen kořenový bal obvykle zabalený v pytlovině. V prodejnách se často setkáváme s rostlinami téhož druhu v různých velikostech. Myslete na to, že největší rostlina zrovna nemusí být zároveň nejlepší. Malé rostliny se obvykle mnohem lépe ujímají a následně také lépe rostou.

Kdy se dočkáme květů

V pozadí tamaryšku, ať už jarního nebo letního (podle období kvetení) doporučujeme do přírodního živého plotu vysadit stálezelené dřeviny, které budou vytvářet opticky působivý podklad pro jemné olistění tamaryšku a záplavu růžových nebo purpurových větví v jeho horní části. Květů na tamaryšcích se dočkáte každoročně v průběhu měsíce července a srpna u letní odrůdy Tamarix pentandra a u jarního druhu Tamarix parviflora dokonce již v dubnu a květnu.

 

30.3.2023 8:00| autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist