Tavolník

tavolnik-japonsky-spiraea-japonica-3-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Tavolník je opadavý keř který dorůstá dvou a půl metru a upoutá hlavně svými květy v hroznech a trsech, které kvetou převážně na jaře a na začátku léta. Tavolníky kvetou většinou nejrůznějšími odstíny růžové a červené. Květenství je ploché a přisedlé nebo jsou tvořeny vzpřímené květní laty. Listy mají obvykle hladké nebo zubaté. Jsou vejčité a barva je jasně zelená.

Botanický název Spiraea
Kategorie Listnaté keře
Čeleď Růžovité
Pěstování Vyhovují mu vápnité půdy na slunném místě, dokáže zazářit jako okrasný solitér, ale i jako součást živého plotu, výborně totiž snáší stříhání. Je perfektní hlavně pro menší zahrádky. Protože jsou jeho větve husté, nevypadá špatně ani poté, co mu zatrhnete další růst a sestřihnete jej do požadovaného tvaru. V těch větších dokáže olemovat prostor k sezení, cestu nebo přímo plot. Díky tomu, že tavolník má rád slunce, ale snese i drobný stín, a dobře roste jak na čerstvém vzduchu na venkově, tak i ve znečištěném ovzduší velkoměsta, je horkým kandidátem na nenáročný keř číslo jedna.
Zajímavosti Nejznámější odrůda – tavolník japonský, se v Česku poprvé objevil relativně pozdě, až v roce 1927, kdy si jej zasadili zahradníci do Průhonického parku. Po Evropě je ale známý už od 2. poloviny 19. století. Minulost má ale téměř magickou, původně ho totiž používali obyvatelé Severní Ameriky jako bylinkový čaj. Obsahuje totiž podobné látky jako klasický aspirin.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/stromy-a-kere/tavolnik-nenarocny-pohodar-ve-vasi-zahrade.html
8.5.2012 9:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist