Terakota pro květiny, svíčky i dekorace na zahradu

Doma i v zahradě nalezneme velké množství způsobů, jak terakotu využít, ať už k praktickým, či dekoračním účelům. My vám dnes přinášíme praktické ukázky toho, jak si s terakotou můžete doslova pohrát a vytvořit z ní třeba i umělecká díla, na která budete pyšní.
shutterstock_170315264-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Výraz terakota nebo rovněž terra cotta znamená v latině vypálená hlína. Je hnědooranžové barvy a využívá se nejvíce k výrobě keramiky. V souvislosti se zahradou a rostlinami ji známe nejčastěji v podobě oblíbených květináčů, které tak pěkně ladí s květinami a s ostatními přírodními materiály.

Nemyslete si, že využít můžete jen nové a čisté terakotové nádoby. Naopak, máte-li větší zásobu starších použitých květináčů, nakupte do nich finančně nenáročné macešky a udělejte si z nich doslova výstavku třeba u zdi vašeho altánku nebo na terase. Uvidíte, že je to skvělý nápad, vystavit takové květináče i s trochou té patiny.
Stejně tak jako staré, tak i nové terakotové květináče můžete využít k tomu, abyste si z menších kusů vytvořili zajímavý věnec, třeba na vrata stodoly, na vstupní dřevěnou branku do zahrady nebo jen tak na zeď stavení. Květináče spojené do kruhu můžete vyplnit zeminou a pěstovat v nich třeba sukulenty, bylinky, některé nechat prázdné, aby se do nich na zimu mohl nastěhovat hmyz jako do svého malého hotelu.

Máte-li zahrádku ve vintage stylu, vystavte své použité anebo bělené květináče na jednotlivé schůdky starého žebříku anebo malého schodiště a udělejte si tam malou výstavku. Do jednoho z květináčů nebo do zinkového kbelíku usaďte levanduli, do dalšího fialovou macešku, vše slaďte a uvidíte, že výsledek bude fascinující.

Do miniaturních terakotových květináčků můžete vyrobit svíčky, které využijete na osvícení zahrady při letním večerním posezení.  Pokud přidáte pár kapek vhodného vonného oleje, mohou vám tyto svíčky posloužit i jako odpuzovače hmyzu. Ve fotogalerii u článku naleznete i fotonávod, jak si takové zahradní svíčky v terakotě snadno a rychle vyrobit.

Dalším fantastickým nápadem je vytvoření vícepatrového stojanu z hliněných květináčů a rovněž hliněných podmisek větších velikostí. Podmisky různých velikostí jsou propojeny kovovou tyčkou a aby podmisky držely ve správné výšce, je tyčka v patřičné délce obmotána sisalovým provazem. Všechna spojovaná místa můžete zajistit ještě lepidlem z tavné lepicí pistole.

Terakota však nepředstavuje vždy jen hliněné květináče. Z terakoty si můžete vymodelovat praktické přívěskové difuzéry. Z hlíny si vytvarujte například kolečka, pomocí razítek do nich vyrobte zajímavé ornamenty a v horní části medailonku udělejte otvor, který po upečení hmoty poslouží k provlečení provázku. Medailonek pak pokapejte esenciálním olejem a difuzér můžete nosit pohodlně zavěšený na krku, třeba na zahradě, nebo při procházce lesem.

Text: Zuzana Bohdalová

6.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist