Zahrada > Vybavení zahrady > Terasy > Terasa by bez květin nebyla úplná
Terasa by bez květin nebyla úplná
Neomezujte se jen na muškáty
Muškáty byly kdysi doslova tradicí, pěstovaly se všude, a to jejich nabídka nebyla zdaleka tak pestrá jako dnes. Muškátům musíme jednoznačně přiznat malé nároky na pěstování a bohatost a vytrvalost v kvetení. Proto si i na terasách jistě zaslouží své místo. Nejen na terasách orientovaných na jih se jistě vyplatí jejich pěstování v samozavlažovacích truhlících.
Středomořský styl
Velmi působivý a dekorativní zevnějšek mají rovněž rostliny středomořského stylu. Tomuto oblíbenému stylu nahrává větší počet rostlin pěstovaných v nádobách, hlavně citrusů.
Mandarinky, citrony, cedráty a kumkváty ve stylových nádobách zdobených mozaikou nebo ve velkých květináčích z terakoty patřičně podtrhnou váš záměr vytvořit na terase dojem středomoří. Pochopitelně je však třeba myslet na to, kam přemístíte tyto keře či stromky na zimu, aby netrpěly mrazem. Ideální je k tomu prostor zimní zahrady.
Sukulentům nevadí ani přílišné slunce
Zvláště terasy orientované jižním směrem vytvářejí dokonalé podmínky pro pěstování sukulentních rostlin, jako jsou agáve, kaktusy a konifery. Dobře snesou i ostré slunce pálící přes poledne. Při podvečerním posezení na terase ty vzrostlejší z nich přispějí nejen k ochlazení díky stínu, ale i k zajištěné většího soukromí.
Pnoucí a ovíjivé rostliny ke stíněné terase
Máte-li nad terasou pergolu, bude jistě zajímavé ozvláštnit toto prostředí některými pnoucími nebo ovíjivými rostlinami. Dokonalý efekt vytvoří například vistárie (Wisteria). Tato dřevnatá liána s bohatými nejčastěji fialovými motýlovitými květy tvořící okouzlující hrozny květů. Květy na rostlině rozkvétají všechny v tutéž dobu a některé druhy mají květy dokonce vonné.
Máte-li humózní a lehčí půdu v okolí terasy, bude se do ní hodit i klematis (Clematis) – popínavý plamének. V jílovité těžké půdě by se mu nedařilo. Zvlášť oblíbené jsou velkokvěté kultivary. A protože liány plaménku potřebují ke svému růstu oporu, pergola nad vaší terasou k tomu bude jako dělaná. V prvním roce po výsadbě je nutné plaménky přes léto vydatně a pravidelně zalévat. Před sluncem chraňte jeho kořenový krček.
Trvalky před skleněnou stěnou nebo u zdi
Velmi zajímavým prvkem, který každou terasu u domu nebývale ozvláštní, je výsadba trvalek před skleněnou stěnou nebo francouzským oknem. Na omezeném prostoru budou rostliny pochopitelně potřebovat jak pravidelnou zálivku, tak nezbytnou výživu v podobě přihnojování. Vláhu dodávanou formou kapénkového zavlažování je třeba zvážit již při stavbě domu.
Nezapomeňte ani na okolí terasy
Jednou z možných cest osázení prostoru v okolí terasy je zasazení trvalek a trvalkových keřů do vyzděných truhlíků v blízkosti terasy. Ideálními obyvateli pro takové truhlíky jsou syrské ibišky (Hibiscus syriacus), bobkovišně (Prunus laurocerasus), zimostrázy (Buxus), brsleny (Euonymus) a další keře, jimž zajistíte potřebný pitný režim prostřednictvím mikrozávlahy.