Terasa by bez květin nebyla úplná

Je pravda, že terasa svou rozlohou neodpovídá zahradě, ale rozhodně je považována za zajímavý prostor, na němž se s úspěchem dají pěstovat mnohé rostliny. Rostlinná škála je natolik pestrá, že si z ní mohou vybrat jak milovníci okrasných květin, tak pěstitelé exotických rostlin, sukulentů nebo plodících stromků v miniaturní verzi, případně ti, kteří mají pokojové rostliny vhodné k letnění.
na-terasu-krome-kvetin-patri-i-specialni-nabytek-vhodny-do-exterieru-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Neomezujte se jen na muškáty

Muškáty byly kdysi doslova tradicí, pěstovaly se všude, a to jejich nabídka nebyla zdaleka tak pestrá jako dnes. Muškátům musíme jednoznačně přiznat malé nároky na pěstování a bohatost a vytrvalost v kvetení. Proto si i na terasách jistě zaslouží své místo. Nejen na terasách orientovaných na jih se jistě vyplatí jejich pěstování v samozavlažovacích truhlících.

Středomořský styl

Velmi působivý a dekorativní zevnějšek mají rovněž rostliny středomořského stylu. Tomuto oblíbenému stylu nahrává větší počet rostlin pěstovaných v nádobách, hlavně citrusů.

Mandarinky, citrony, cedráty a kumkváty ve stylových nádobách zdobených mozaikou nebo ve velkých květináčích z terakoty patřičně podtrhnou váš záměr vytvořit na terase dojem středomoří. Pochopitelně je však třeba myslet na to, kam přemístíte tyto keře či stromky na zimu, aby netrpěly mrazem. Ideální je k tomu prostor zimní zahrady.

Sukulentům nevadí ani přílišné slunce

Zvláště terasy orientované jižním směrem vytvářejí dokonalé podmínky pro pěstování sukulentních rostlin, jako jsou agáve, kaktusy a konifery. Dobře snesou i ostré slunce pálící přes poledne. Při podvečerním posezení na terase ty vzrostlejší z nich přispějí nejen k ochlazení díky stínu, ale i k zajištěné většího soukromí.

Pnoucí a ovíjivé rostliny ke stíněné terase

Máte-li nad terasou pergolu, bude jistě zajímavé ozvláštnit toto prostředí některými pnoucími nebo ovíjivými rostlinami. Dokonalý efekt vytvoří například vistárie (Wisteria). Tato dřevnatá liána s bohatými nejčastěji fialovými motýlovitými květy tvořící okouzlující hrozny květů. Květy na rostlině rozkvétají všechny v tutéž dobu a některé druhy mají květy dokonce vonné.

Máte-li humózní a lehčí půdu v okolí terasy, bude se do ní hodit i klematis (Clematis) – popínavý plamének. V jílovité těžké půdě by se mu nedařilo. Zvlášť oblíbené jsou velkokvěté kultivary. A protože liány plaménku potřebují ke svému růstu oporu, pergola nad vaší terasou k tomu bude jako dělaná. V prvním roce po výsadbě je nutné plaménky přes léto vydatně a pravidelně zalévat. Před sluncem chraňte jeho kořenový krček.

Trvalky před skleněnou stěnou nebo u zdi

Velmi zajímavým prvkem, který každou terasu u domu nebývale ozvláštní, je výsadba trvalek před skleněnou stěnou nebo francouzským oknem. Na omezeném prostoru budou rostliny pochopitelně potřebovat jak pravidelnou zálivku, tak nezbytnou výživu v podobě přihnojování. Vláhu dodávanou formou kapénkového zavlažování je třeba zvážit již při stavbě domu.

Nezapomeňte ani na okolí terasy

Jednou z možných cest osázení prostoru v okolí terasy je zasazení trvalek a trvalkových keřů do vyzděných truhlíků v blízkosti terasy. Ideálními obyvateli pro takové truhlíky jsou syrské ibišky (Hibiscus syriacus), bobkovišně (Prunus laurocerasus), zimostrázy (Buxus), brsleny (Euonymus) a další keře, jimž zajistíte potřebný pitný režim prostřednictvím mikrozávlahy.

2.6.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist