Terénní úpravy na zahradě krok za krokem

Když přijdeme na zahradu, obdivujeme krásu květnatých výsadeb, ale provedené terénní úpravy většinou nevnímáme. A tak to má být. Když ale zakládáme zahradu, je úprava terénu tím prvním a také nejdůležitějším. Při správném provedení, zahrada skvěle funguje, v opačném případě stojí náprava hodně komplikací, peněz a času.
shutterstock_1449351971.jpgCelá galerie 4 Zdroj: shutterstock.com

Nezapomeňte, že velké terénní úpravy stojí na počátku tvorby každé zahrady, kdežto výsadba rostlin je třešničkou na dortu, kterou práce končíme. Jejich základem je pevný stavební kámen, s jehož pomocí vytvarujete zídky a zpevníte cesty. Jakmile se terénní úpravy neprovedou zcela dobře, může vás v budoucnu potkat hned několik nemalých překvapení. Pokud tedy máte možnost, terénní úpravy si pečlivě pohlídejte nebo k tomu přizvěte odbornou osobu, která se postará o dozor.

V některých případech se hrubé terénní úpravy provedou již po skončení stavby domu, jindy počkají až na zahradnickou firmu, která terénní úpravy dovede ke zdárnému konci sama.

Pohlídejte nakládání s ornicí

Právě modelace terénu určuje do velké míry kompletní funkčnost celé zahrady. Je třeba dbát na správné vyspádování pozemku. Terény by měly v každém případě odvádět vodu na takové místo, kde nebude vadit krátkodobé zamokření nebo je třeba tuto vodu odvézt z pozemku například do drenáže či kanalizace.

modelace-okrasn-ho-jez-rka-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Při tvorbě terénních úprav bychom tedy měli dbát na to, aby voda nestékala ke stavbě domu, což je častým problémem. Stejně tak je třeba pohlídat rozvoz původních vrstev zeminy. V praxi nastává totiž problém, že stavební firmy dají dospod terénu kvalitní ornici, která byla původně na povrhu pozemku a na ni teprve rozloží nekvalitní podorničí.

Proč je to špatně? Zatímco ornice je schovaná poměrně hluboko, takže je nepřístupná pro kořeny rostlin, povrchovou vrstvu, která slouží k výsadbě rostlin a založení trávníku, tvoří podorničí. To většinou obsahuje jílovité částice a kámen o různých frakcích. Naopak mu zcela chybí organická hmota a živiny. Stejně tak v něm není aktivní půdní život, který je jednou z podmínek správné funkce půdy. Zúrodnit takový materiál trvá mnoho dlouhých let a mnohdy je efektivnější tuto vrstvu odstranit a nahradit ji novou ornicí. Není jistě nutné zdůrazňovat, o jak cenově nákladný proces se v takovém případě jedná.

Terénní úpravy krok za krokem

Nejdříve se provádí tak zvané hrubé terénní úpravy. Při nich se po pozemku například po dokončení stavby domu rozveze zbylé podorničí a následně ornice, která byla prozatím uložena na deponii. Tyto materiály se rozvrství postupně v logickém sledu. Nejdříve přijde na řadu podorničí a teprve poté ornice. Tyto dvě vrstvy se vytvarují tak, aby položily základ výsledným terénním úpravám.

Teprve potom přicházejí na řadu jemné terénní úpravy, při kterých se z ornice odstraní velké kameny, stavební suť a případné odpady. Pokud je třeba, ještě se po povrchu rozprostře další kvalitní ornice.

Pokud stávající materiály neumožňují založení trávníku, často se v této fázi v prostoru plánované travnaté plochy rozloží vrstva kvalitního trávníkového substrátu. V této fázi se dokončují terény do jejich konečné podoby. Po té následují výsadby rostlin, založení trávníku a jiné dokončovací práce.

Tip redakce: terény by měly být co nejpozvolnější, aby nedocházelo v některých místech k erozi. Inspirujte se přírodními stanovišti. Pozvolné tvary navíc i v zahradě působí přirozeněji.

Foto: Lucie Peukertová

5.3.2021 5:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist