Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Nerovnosti trávníku mohou být nepříjemnou záležitostí při jeho sekání, ale také mohou vadit při zalévání a hnojení. Pokud máte nerovnou plochu trávníku i ve vaší zahradě nebo před domem, není třeba zoufat, existuje hned několik způsobů, jak ji vyrovnat. I když to už možná nebude dokonalý anglický trávník, určitě se vám ho za pomocí správného postupu a nářadí podaří vyrovnat.
shutterstock_565722352-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Rozhrabávejte a zasypávejte

Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.

Využijte dlouhé latě

Prohlubně v trávníku lze rovněž zaplnit propustnou zahradní půdou, případně směsí ze 2/3 prosáté ornice a 1/3 ostrého písku. Pro kontrolu vyplnění použijeme dlouhé latě položené na upravovaný podklad.  Volný zásyp si po pár týdnech sedne, a tak je nutné stejný postup znovu zopakovat.

Co s většími nerovnostmi

Pro vyrovnání větších nerovností si vyrobíme plochý čtvercový rám o rozměrech 1 x 1 metr, výška 5 cm. Do tohoto rámu vkládáme vyjmuté pláty trávníku o rozměrech 25 x 25 cm, které jsme si předem vykrojili ze stejně velké travnaté plochy. Pokládáme je však kořeny vzhůru, těsně vedle sebe do rámu. Na vykrajování travnatých čtverců je nejlepší použít rýč speciálně určený k okrajování trávníku. Pomocí rámu a vhodného nástroje vyznačíme v travní ploše vpichy, čímž si v trávníku označíme přesně daný rozměr 1 x 1 metr. Čtvercové travní záplaty položené v rámu obráceně je nyní možné upravit na správnou hloubku travní záplaty, to je 5 cm na výšku. K zarovnání travní laty na potřebnou výšku použijeme střešní lať rovněž o výšce 5 cm, kterou posunujeme v předem připraveném rámu a podle níž travní záplaty seřezáváme. Odřízneme přečnívající zeminu, která obsahuje i části kořenů.

Dno vzniklého otvoru po vyřezaných travních drnech zarovnáme, udusáme, a bude-li to zapotřebí, doplníme zeminou na správnou hloubku podle tloušťky záplaty. Jakmile je lůžko pro uložení záplaty hotové, dostatečně pevné s hloubkou 4,5 cm, začneme se vkládáním travních záplat znovu zpátky na původní místo. Postupujeme po pásech a každý díl trávníku vrátíme tam, odkud byl odříznut. Při pokládání okrajových záplat zahrneme dovnitř nejprve hrany a až poté středové části. Záplaty na závěr ušlapeme a zalijeme. Jakmile se záplaty uchytí a prokoření do půdy, nastává kýžený efekt vyrovnaného travního povrchu.

Text: Zuzana Bohdalová

4.8.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist