Tillandsie – je opravdu nenáročná?

Možná jste se již setkali s touto květinou, která se prodává většinou připevněná k nějakému zajímavému kamennému útvaru. Když vyprchá počáteční nadšení z její koupě, přichází na řadu hledání informací o tom, jak se o ni starat.
tillandsie-tillandsia-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Tillandsie patří do čeledi bromeliovitých a roste v subtropických a tropických oblastech jižní a střední Ameriky, Mexika a jihu USA a to hlavně v pouštních oblastech, v lesích, křovinách a některé druhy i v horách. Je to tzv.  vzdušná květina, protože živiny získává převážně ze vzduchu. Tillandsie (ty druhy, které jsou k dostání u nás) je z větší části pokojová květina. Můžete ji mít občas i venku, ale chladné počasí a mráz jí neprospívají. V letním období bývá velmi atraktivní dekorací zahrad.
​Jak o ni pečovat?

Zálivka

V domech a ve zděných bytech se vlhkost vzduchu pohybuje v přijatelných mezích, proto v letních měsících stačí rostlinu dvakrát týdně mlžit a v zimě jednou týdně. Klimatizace tillandsie vysušuje, proto pokud ji máte v klimatizované místnosti, každé dva týdny ji ponořte na 2-3 hodiny do vody. Někdy se květina prodává v mušlích, kde po zálivce stojí voda. Přebytečnou vodu odstraňte, protože rostlina nesmí mít kořeny ve vodě.

Teplota

Vzledem k tomu, že tillandsií je okolo 600 druhů, každá z nich má jiné požadavky na teplotu. Nejoptimálnější  je však rozmezí mezi 30 – 10 stupni Celsia.

Osvětlení

Většina druhů má ráda polostín a některé i občas přímé slunce. Přímému slunci je nutné přizpůsobit zálivku a častěji mlžit. Spolu s denním osvětlením jde ruku v ruce i čerstvý vzduch. Často větrejte, protože rostlina z čerstvého vzduchu čerpá živiny.

Tip: Pokud si osvojíte těchto několik pravidel zjistíte, že květina je nenáročná na péči a může si ji dovolit i člověk, který nemá s květinami mnoho zkušeností. Tillandsie je vzhledově velmi zajímavá a hodí se jak do pokojů tak i do ozdobných mís na zahradu. Můžete ji připevnit na stromy nebo zavěsit na zeď. Chcete- li aby vám vykvetla, vezměte přezrálé jablko nebo banán a vložte tillandsii  i s ním do igelitového sáčku nebo pod plastový poklop na 24 hodin. Do 6 týdnů vám velmi pravděpodobně vykvete, protože bude reagovat na etylen, který uvolňuje právě přezrálé ovoce.

Sabrina Harisová

10.8.2010 6:47

Čtěte dále

  • Nejnovější

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist