Tmavé dny s barevnými květinovými dekoracemi

Předadventnímu a adventnímu času sice vévodí zelené věnce a svícny, čas krátkých dnů a chladu za oknem si ale žádá alespoň v bytě pestré barvy, abychom z toho všeho poklidného rozjímání náhodou nepřešli do ponuré letargie. Ideální možností jak si vnést do bytu trochu vzdáleného tepla a barev, jsou kvetoucí hrnkovky a řezané kytice ve vázách.
shutterstock_700807414-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Ke klasice tohoto ročního období patří vánoční kaktusy, vánoční hvězda (nemusí být jen červená, ale také bílá nebo jemně žlutá), bramboříky a azalky všech barev. Také hvězdníky a hyacinty, předpěstované tak, aby kvetly v listopadu a prosinci, se v našich bytech zabydlely. K dalším již známým dekoracím zimních dnů patří i nejrůznější hrnkové orchideje.

Kousek zahrádky v bytě

Předpěstovat tak, aby se květy objevily právě v adventním čase, umějí zahradníci mnoho druhů. Bohužel většina takto rychlených květin má v květináčích krátký život, málokdy se podaří úspěšně je na jaře přesadit do zahrádky. Pokud jste si ale včas vyseli nebo ze zahrádky přenesli třeba velkokvěté sedmikrásky, balzamínky nebo vysadili cibulky tulipánů, narcisů či sněženek a trpělivě je pěstovali nejprve venku a pak jen dorychlili v teple domova, víceleté druhy vám obvykle do jara přežijí a můžete je použít na záhonu. Všechny tyhle naše domácí druhy vnesou do pokoje atmosféru radosti a připomínku toho, že po zimě nás zase čeká kvetoucí jaro. Osení a trávu si obvykle spojujeme spíše s Velikonocemi, ale vyraší vám v bytě rychle i v zimě a svěží zeleň kombinovaná právě třeba se sedmikráskami, narcisy nebo sněženkami je půvabná v každé roční době.

Krása exotiky

Pečovat o kvetoucí tropické květiny si netroufne každý. Využít ale nabídky řezaných květin a vytvořit si z nich barevnou kytici určitě zvládnete. Sytě barevné květy afrických či jihoamerických krásek atmosféru pokoje prozáří a pozvednou. Přitom si můžete pohrát s dekorováním jednodruhové kytice rostlin, nabízejících různé barvy – třeba alstroemérie neboli boubelky a kaly si vystačí samy a zejména když jich bude ve váze hodně, bude kytice vypadat nádherně. Kalu ovšem do štíhlé vázy můžete dát třeba jen jednu a doplnit ji zeleným listem některé velkolisté exotky. Podobně se dají aranžovat také květy výrazné nejen barvou, ale také zvláštními tvary – velkokvětou lilii připomínající gloriosa, sytě oranžový květ heliconie na dlouhém stonku, zajímavé štětečky anigozanthosu neboli klokaní pracky, něžné obrovské květy lotosu, orchidea vanda nabízející dokonce jako jeden z mála druhů blankytně modré květy. Pohrát si můžete s vypichovanou dekorací, kdy stonky rostlin pečlivě nabodnete na „ježka“ a umístíte je do mělké nádoby i s využitím kombinace s předvánoční atmosféru dolaďujícími větvičkami jehličnanů. Dokonce i zdánlivě příliš přebujelá váza naplněná třeba deseti druhy exotických květů a listů bude vypadat dobře, když promyslíte délku jednotlivých stonků a aranžmá tak upravíte do zajímavého tvaru.

Karafiátům neodzvonilo

Zatímco u nás se vracejí do váz poměrně opatrně a jejich dřívější obliba nás dělá stále trochu zdrženlivé, přední holandské květinové domy přišly karafiátům znovu na chuť již před několika lety. Zajímavé je, že jsou tam považovány za exotické květiny. Ono je tomu tak ale dnes i u nás – pěstování ve velkém se v Evropě nevyplácí, a tak k nám dnes nádherné velkokvěté i drobnokvěté karafiáty putují především z plantáží v Africe a Jižní Americe. Málokdy se používají do jednodruhových kytic – třemi karafiáty s kouskem asparágusu dnes nikoho neuctíte. Pestré květy karafiátů, sytě růžové a panensky bílé drobnokvěté nebo nejrůznější žíhané, dvoubarevné i tříbarevné variety se kombinují hlavně s exotickými květinami. Dává jim to úplně nový dekorační rozměr. Zkuste to – třeba karafiáty, boubelky, kaly, k tomu stvol klokaní pracky, to vše z části obalené velkým dlanitým listem monstery – a máte velice originální barevnou kytici. Pokud jí přidáte trochu výživy pro řezané květiny a zajistíte dostatek čerstvé vody, vydrží vám ve váze dva až tři týdny.

TIP

Ozdobte i vázu

Uklizený a nazdobený byt si žádá i dekorativnější výzdobu nádob na květiny. Květináče i vázy můžete podle vkusu ovázat slámou, omotat barevnými vlnami, uvázat na ně efektní barevnou mašli. Na vázy z čirého skla můžete dočasnými barvami na sklo namalovat třeba vánoční stromeček, sněhuláka nebo soba se saněmi. Pro malůvky na skle se dají pro míně zdatné malíře koupit i šablony, které jen pečlivě vybarvíte a pak přenesete na sklo. Až vás omrzí,m můžete je sloupnout, sklo se tím nepoškodí.

Text: Gabriela Koulová

16.11.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist