TOP seznam těch nejlepších typů jahod nejen pro českou zahradu

Typy jahod, které se vyplatí pěstovat, jsou různé. Vybrat si z nich proto není vůbec jednoduché. A přitom volba těch správných je pro úspěšné pěstování stěžejní. Chcete vědět, které jahody jsou nejlepší? Zjišťovali jsme za vás.
depositphotos_51170185_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Typy jahod, které jsou nejlepší pro české podmínky

Typy jahod, které jsou nejlepší

Typy jahod jsou různé a každý rok se na trhu objeví spousta novinek. Ne všechny se však objeví i u nás. Ne všechny jsou totiž vhodné pro pěstování v našich podmínkách. Ať už se rozhodnete vybírat si z nových odrůd nebo z těch starších, je třeba při výběru myslet, aby šlo o jahody určené pro přímý prodej a ne pro velkoobchod. Ptáte se proč? Protože velkoobchodní odrůdy jsou sice pevné a mají sytě červenou barvu, ale jejich chuť není příliš výrazná a vůně je slabá. Takovéto jahody popravdě dlouho vydrží a jsou na oko pěkné, ale nedosahují takových kvalit, jako jahody určené pro přímý prodej. Najdete je obvykle v obchodech.

Pokud tedy chcete pěstovat jahody, které jsou skutečně sladké a voňavé, vyhněte se odrůdám Darselekt, Elkat, Honeoye, Induka, Polka a Andrea. Kromě nich byste se měli rovněž i jahodníkům, které jsou náročné na pěstování a náchylné na choroby, jako j třeba Elista, Elsanta, Prima, Elvíra, Civmad, Zefýr, Everest nebo Lesana. Předejdete tím případnému zklamání.

Ty nejlepší typy jahod

Albion

Jahody Albion mají sice menší plody, ale jsou krásně rudé a velmi sladké. Jde o časně plodící jahody, na jejichž plodech si můžete pochutnat již od konce května, až do konce září. Jahodníky Albion jsou odolné proti běžným chorobám a ustojí i mrazy do -20°C.

Aromas

Aromas je stáleplodící odrůda jahod původem z Německa, která má smyslně voňavé a sladké plody. Jahody této odrůdy jsou poměrně velké a mají kuželovitý tvar. První sklizně se dočkáte již v červnu, druhé potom v srpnu a dalších potom v září a v říjnu. Jsou odolné proti plísni šedé.

Diamante

Jahody Diamante jsou americkou odrůdou, která se vyznačuje sytě červenou barvou a sladkou chutí. Jahody jsou velké a lesklé. Preferují slunné a polostinné stanoviště, ale rovněž jsou vhodnou podsadbou pod stromy a keře. Pěstovat je však také můžete v květináči, tedy i na parapetu okna, na balkoně a terase. Sklízí se v době od konce května až do konce září.

Karmen

Karmen jsou jahody s chutí a vůní lesních jahod. Tato česká odrůda s velmi dobrou plodností je vhodná pro pěstování v teplejších polohách s polopropustnou půdou. Odrůdu poznáte podle zřetelně zoubkovaných listů. Při jejím nákupu si ji pořádně prohlédněte, aby rostlina byla zdravá bez mykoplazmózy. Potom, co ji donesete domů, ošetřete ji preventivně proti padlí. Jinak už netrpí dalšími chorobami. Velké a lesklé jahody dozrávají v polovině června. Vhodné jsou k přímé rychlé spotřebě, protože se rychle a snadno otlačí.

Gariguette

Gariguette jsou ranou odrůdou jahod z Francie. Jde o kvalitní a osvědčenou odrůdu. Tyto jahody se mohou pochlubit šťavnatostí, výbornou sladkou chutí i silnou jahodovou vůní. Plody jahodníku Gariguette jsou středně velké, protáhlé, lesklé a sytě červené. Sklízí se v období od května do června.

Korona

Korona je značně plodící poloranou odrůdou, která je ideální pro nenáročné pěstitele. Její pěstování má mnoho pozitiv. Roste bujně a je odolná proti mrazu a chorobám. Na velké, lesklé jahody, které jsou sladké a plné šťávy, se můžete těšit už v červnu. Nejlépe přitom chutnají do 3 hodin od utržení. Jedinou jejich stinnou stránkou je nadměrné odnožování a skvrnitost.

Mara de Bois

Další francouzskou odrůdou jsou jahody Mara de Bois. Jde o stáleplodící převislou odrůdu jahodníku, který má středně velké kulovité plody. Mara de Bois patří k těm nejchutnějším a nejvoňavějším jahodám mezi stáleplodícími jahodami. Vyznačuje se výbornou chutí, která se velmi podobá lesním jahodám. Její jahody jsou sice o něco větší než lesní jahody, ale jinak jsou zase o něco menší než jiné zahradní jahody.

Rujana

Jahody typu Rujana jsou u nás nejznámější a nejrozšířenější. Odrůdu vyšlechtili v Německu. Jde o středně velkou rostlinu, která má hustý polokulovitý tvar. Množí se výsevem nebo dělením. Je známá svou vysokou plodností. Jahody má sytě červené s bělavou dužinou a nepravidelným tvarem.

Sonáta

Jahody Sonáta k nám dorazily z Holandska. Jsou velmi odolné vůči různým chorobám i proti nepříznivému počasí. Zvládá nejen horké dny, ale i silné deště. Jahody jsou ideální pro pěstování ve vyšších polohách. Jahody jsou pevné a trvanlivé se zajímavou kombinací sladké a kyselé chuti. Úrody se dočkáte v květnu a červnu.

Tenira

Tenira patří k odrůdám, které mají plody s chutí lesních jahod. Jahodník je nenáročný na stanoviště i půdu. Je odolná vůči chorobám. Protože jde o středně ranou odrůdu, jahody u ní dozrávají uprostřed června. Plody to jsou velké, sytě červené až tmavě červené, aromatické a velmi sladké.

10.5.2023 12:24| autor: Adriana Dosedělová | zdroj: pestitelka.cz, rostlinka.cz, sazenicka.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist