TOP seznam těch nejvoňavějších pokojovek

Aromatické rostliny nejenže čistí vzduch, ale rovněž i mají tu moc, aby příjemně provoněly prostor. Díky nim doma nepotřebujete mít difuzéry. Aromatické pokojové rostliny jsou proto hotovým pokladem. Pravdou však také je, že některé z nich jsou až tak voňavé, že vás mohou omámit, unavit nebo způsobit migrénu. Na takové rostliny byste si měli dít pozor již při nákupu. Víte ale, na které? A vůbec, víte, jaké pokojové rostliny jsou ty nejvoňavější?
depositphotos_45876693_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Aromatické rostliny dokáží provonět celý byt

Aromatické rostliny, které provoní celý dům

Aromatické rostliny jsou obvykle popisovány pouze pozitivně, protože je přece příjemné, když pokojové rostliny kvetou a voní. A ony doopravdy mohou zpříjemnit ovzduší ve velké hale nebo třeba i v obývacím pokoji. Zapomíná se však, že tyto voňavé pokojovky nejsou zrovna tou nejlepší volbou pro alergiky. No, a když voní fakt hodně, netrpí v jejich společnosti pouze alergici, ale vysloveně každý. Klidně vás z nich může bolet třeba hlava. Proto si takto silně vonící rostliny, kdy jeden kousek dokáže provonět celý dům, rozhodně nedávejte do ložnice, i kdyby vypadaly sebekrásněji. Budou vás tam totiž rušit a mohou způsobit i vaši nespavost. Také kombinování hned několika silně vonících druhů není zrovna rozumné a vlastně ani příjemné, protože se jednotlivé vůně mohou navzájem přebíjet. Pamatujte si, že i v tomto případě platí, méně je více.

Ty nejvoňavější pokojové rostliny vůbec

Madagaskarský jasmín

Pokud hledáte pokojovou rostlinu, která svou vůní zaplní celou místnost, tak madagaskarský jasmín vám to splní. Jeho květy vydávají skutečně opojnou vůni. Jak ho pěstovat?  Tato rostlina není ideální pro naprosté začátečníky. Potřebuje 6 hodin slunečního světla (ne přímého) a mírnou zálivku. Rostlina vyžaduje stabilní pokojovou teplotu, která by ani v zimě neměla klesnout pod 12 ℃. Zasazena by měla být do rašelinového substrátu s příměsí písku.

Hyacint

Hyacint je poslem jara. Patří také mezi naše nejoblíbenější cibuloviny. Když rozkvetou, provoní celý váš interiér. Nemusíte ho pěstovat jen na zahradě, ale i v květináči nebo ve vodě v interiéru. Pokud ho budete pěstovat ve vodě, nabídne vám nejen silnou vůni, ale i nevšední podívanou. Hyacint toho příliš mnoho nepotřebuje. Stačí mu jen světlo a mírná zálivka. Pozor si také dejte i na přílišné teplo. Vyhovuje jim teplota pohybující se mezi 15 – 20 ℃.

Orchidej

Některé orchideje nabízí něco více než jen exotickou krásku a dlouhotrvající květy. Existují i takové druhy orchidejí, které jsou velmi silně vonící. Jde třeba o Oncidium Sharry Baby, Oncidium Twinkle, Hawaiian Sunset nebo Brassavola nodosa, která voní obzvláště večer. Pokud se tomu chcete vyvarovat, před nákupem orchideje si pro jistotu prověřte, zda vás zrovna tento druh nemůže překvapit svou vůní. Aby se orchidejím u vás dařilo, potřebují stálou teplotu, která se pohybuje okolo 20 ℃. Vyžadují rovněž i dostatek světla, ale nikoli přímé slunce. A dejte si pozor, abyste ji nepostavili do průvanu.

Echinopsis eyriesii

Echinopsis eyriesii je kulovitý jihoamerický kaktus, který u nás patří k těm nejznámějším a také i nejčastěji pěstovaným. Známý je nejen pro svůj tvar, ale především pro své velké květy, které se rozvíjí výlučně večer. Kvete pouze jednou nebo několikrát do roka, přičemž jeho květy vydrží pouze jeden den. Vyznačují se zato velmi silnou omamnou vůní, která je cítit především v noci. Snadno se pěstuje i množí. Potřebuje slunné místo, substrát pro kaktusy a minimální zálivku. V létě ho zalévejte 2x týdně a v zimě pak stačí, když ho zalejete jednou za 10 dní. Když prší nebo mrzne, intenzitu zalévání snižte.

Hoja nebo také voskovka

Tato velmi dekorativní pokojová rostlina, která se vyznačuje velmi omamnou vůní, byla královnou příbytků našich babiček. V současnosti již ale nepatří zrovna k těm nejvyhledávanějším, a pravděpodobně za to může právě její silná vůně, která v domě vyplňuje každý kout. Není před ní úniku. A nutno říct, že vůbec nejvíce voní v noci. Pokud byste se pro ni rozhodli, vězte, že jí svědčí ranní nebo večerní dávka slunečních paprsků, nikoli však přímé slunce. Jelikož má dlouhé stonky, které mohou dosáhnout i délky několika metrů, potřebuje i nějakou oporu. Zasazena by měla být dobře propustné zeminy s příměsí písku. K tomu, aby kvetla, potřebuje pravidelnou, ale mírnou zálivku.

Levandule

Všechny bylinky voní. Jejich vůně je jedinečná a jinak tomu není ani u levandule. Vůně levandule je kořeněná, čistá vůně, která uklidňuje a podporuje příjemné pocity. Zajímavé je, že vůně je u levandule stejně intenzivní nejen u květů, ale i u listů. Ty nejvoňavější odrůdy nejsou mrazuvzdorné, a proto se často pěstují jako pokojové rostliny. Pokud jimi chcete provonět váš být, pěstujte je v písčité půdě a mírně je zalévejte. Miluje slunné stanoviště.

27.5.2023 12:12| autor: Adriana Dosedělová | zdroj: apartmenttherapy.com, countryliving.com, floweraura.com, smartgardenguide.com, stuff.co.nz, treehugger.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist