Trávník začátkem jara

Jaro přišlo překotně – jen během pár dnů se změnila zasněžená plocha na zahradě v zelený, mokrý, ale rychle vysychající trávník. Pokud chcete, aby váš trávník byl ozdobou zahrady nejen začátkem jara, budete mu muset věnovat nějakou péči. Ale nebojte se, není na tom nic komplikovaného. Chce to jen citlivý přístup a nakonec se vám trávník odmění zelenou pokrývkou lákavou jako koberec.
shutterstock_647739316-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Trávník začátkem jara po zimě upravujeme ne podle kalendáře a doporučeného času, ale zásadně podle místních klimatických podmínek a aktuálního počasí. Zatímco  v nížinách už zahrady kvetou, v podhorských zahradách u rodinných domů jsou ještě zbytky mokrého sněhu a celý trávník je možná ještě plný vody, nasáklý jako houba. Takže postupujeme s pracemi podle toho, jak zelený koberec vysychá a jak ten který den vyhlíží. V závislosti na klimatických podmínkách tak vyhrabáváme, provzdušňujeme, poprvé sekáme a vertikutujeme.

Na zmrzlý trávník začátkem jara se nešlape

Nešlapeme na trávnatou plochu nikdy, pokud je ještě zmrzlá nebo zpola namrzlá, zatěžováním bychom poškodili travní stébla a zpřístupnili bychom trávník houbovým chorobám. Nechodíme po trávníku ani příliš, když v něm čvachtá voda, která se zpoza namrzlé země nestačí rychle vsakovat – vznikly by zbytečně hluboké stopy, které je pak někdy obtížné vyrovnávat. Pokud se to ale stane, prohlubně zarovnáme přidáním písčitého substrátu, na který přidáme trávníkovou zeminu, vše lehce zpěvnímelopatou a uhrabeme.

Trávník začátkem jara vyhrabat, pohnojit, dosít

Když trávník úplně rozmrzne a částečně vyschne, provzdušníme jej drátkovým provzdušňovačem, vyhrabeme ostrými hráběmi mech, větvičky, zbytky trávy a vše, co zbylo na trávníku po zimě. Dokud ještě trávník nevegetuje, má se pohnojit a nechat ještě odpočinout. Pokud ale jaro přijde kvapem, trávník se rychle zazelená a začne růst, takže si s hnojením musíme pospíšit. Nebo trávníkovým hnojivem ošetříme trávník až po vertikutaci. Použijeme optimálně trávníkové hnojivo, které má dlouhodobý účinek, působící až tři měsíce. Potom jej  nějakou dobu důsledně pravidelně a hojně  zaléváme, pokud není právě deštivé počasí. Hnojivo se provzdušněnou zeminou dostane se zálivkou ke kořínkům. Holá místa dosijeme travním semenem. Vyberte regenerační trávníkové směsi. Nejlepší čas k dosetí řídkých holých míst a zahuštění trávníku je pak koncem dubna a v květnu.

 

Co se zamechovaným trávníkem

Pokud bude trávník hodně zamechovaný, musíme o to více provzdušňovat, mech se pak musí z trávníku dokonale mechanicky odstanit. To ale nestačí, je nutné nakonec také snížit kyselost půdy a to na hodnotu maximálně 6,5 pH. Toho dosáhneme přidáním mletého vápnitého dolomitu. Vápnění znemožní opětný růst mechů milujících kyselou půdu.

Co potřebujeme

Drátkový provdušňovač, ostré hrábě, hnojivo, travní semeno, mletý dolomit, vertikutátor nebo vertikutační hrábě.

O péči o trávník také čtěte v článku Sekejte trávu s přehledem.

Alena Jansová

18.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist