Trávy stříhejte až po zimě

Zimní odbobí sice může rostliny, tedy i trávy připravit o jejich okouzlující barvy, ale sníh a mráz jim naopak dodá až nečekané kouzlo. Trávy mohou přes zimu zkrášlit každý typ zahrady, velkou, malou, venkovskou i tu městskou. Pojďme zjistit, jak o ně v zimních měsících pečovat.
travy-podzimni-travy-podzimni-zahrada-zahrada-na-podzim-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Trávy zkrášlují zahrady svými štíhlými stébly a často i velmi dekorativními plodenstvími. Díky své různorodosti a atraktivitě dokážou vykouzlit trávy v našich zahradách velmi půvabné efekty a svou přítomností ozvláštnit nejedno zákoutí.

Aby trávy úspěšně přečkaly zimu, je třeba, abychom jim k tomu v průběhu roku připravili patřičné podmínky. Při jejich výsadbě je nutností dobře prokypřit půdu, a to i dál do okolí, ne jen přímo v místě výsadby. Často totiž trávy tvoří směrem dále od výsadbové jamky malé výběžky, které se rozrůstají pomalu do okolí mateřských rostlin. V půdě, která je málo zkypřená, se tyto výběžky rozrůstají jen velmi neochotně a zbytečně tak ochuzujeme sebe i svou zahradu o potěšení z houstnoucího travního porostu. Jinak jsou trávy vesměs odolné, vydrží tím déle, čím je podzim a zima sušší. Ve vlhku a pod sněhem se většinou lámou, a tak se ocitají blízko země.

 

K zástřihu trav přistupujeme až po zimě proto, že jejich suché listy a stébla jsou pro ně vlastně izolací, ochranou před srážkovou vodou, která by se po ostříhání hromadila v dutých stéblech. Tam by mohla zahnívat, což by rostlinu celkově ohrožovalo. U druhů trav, které jsou celkově choulostivější, jako například kavyl obrovský (Stipa gigantea), imperáta válcovitá (Imperata cylindrica) a dále například kortadérie (Cortaderia), je nejlepší svázat je na zimu a zakrýt. To zabrání pronikání mrazu a srážek do středu trav a nehrozí tak velké riziko, že bychom o tyto krásné druhy přes zimu přišli.

Některé druhy trav, jako například metlice trsnatá (Deschampsia cespitosa) zůstávají i přes zimu zelené, i když třeba jen z části. Díky polokulovitému tvaru trsu a vyběleným latám pohupujícím se ve výšce až 1 m patří i v zimě k nejpěknějším okrasám zahrad.

Vysokou odolností vůči nepříznivým zimním podmínkám se vyznačuje oblíbená a tudíž i často vysazovaná ozdobnice (Miscanthus sinensis). Tento druh na sebe přitahuje pozornost i tehdy, pokud jeho trsy na zimu svážeme do tzv. týpí.

Trávy tedy stříháme až na přelomu zimy a jara, tehdy již potřebují uvolnit prostor pro opětovně rašící nová stébla.

Trávy mají pro naše zimní zahrady velký význam, zastupují zde velkou řadu rostlin, které nám nemohou přes zimu poskytnout okouzlující pohled, na který jsme v průběhu roku na zahradách zvyklí. Proto si užijme při zimní procházce zahradou pohled na traviny ojíněné ledovými krystaly, jemně poprášené sněhem, kdy mezi jejich vybělenými stébly vykukují sluneční paprsky.

Text: Zuzana Bohdalová

25.11.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist