Třezalka – svatojánská bylina

Žlutě kvetoucí bylinka s neobyčejnou uzdravující silou je rozšířena po celé Evropě. Všemocná svými ozdravnými účinky, efektní v zahradách, kde je velmi oblíbenou a často pěstovanou rostlinou. Na loukách i v lesích ji najedeme i planě rostoucí. Její odkvetlá plodenství se často používají do nejrůznějších aranží i do svatebních kytic.
trezalka_shutterstock_1318403984-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Třezalka (Hypericum) kvete od konce června a rozkvétá právě na sv. Jana, odtud pochází její název Svatojánská bylina. Lidé jí odpradávna připisují neobyčejnou léčivou sílu a v dnešních dobách je také často využívána. Patří k velmi významným homeopatikům.

Jedná se o pěkně olistěnou a bohatě žlutě kvetoucí rostlinu, jejíž některé druhy jsou vhodné i do skalek, například třezalka kalíškatá, stálezelený druh. Třezalky si oblíbily slunná místa, snesou i polostín, nepříliš těžkou zahradní půdu, která může být částečně i kamenitá. Pokud je pěstujeme v chladnějších oblastech, zavděčíme se jim na zimu lehkou přikrývkou.

Její nejznámější druhy jsou Hypericum olympicum, dorůstající výšky mezi 20 až 25 cm, která bohatě kvete od června až do září, dále Hypericum calycinum – polokeř výšky 30-40cm, který znamenitě ozelení i velké plochy v polostínu. Zářivě citronovými žlutými velkými květy se honosí odrůda Hypericum citrinum dorůstající 20 až 25 cm. Odrůda Hidcote je odrůdou velkokvětou, dosahující výšky 1 až 1,5m, kompaktního vzrůstu. Tento druh patří mezi nejkrásnější a nejvděčnější keře pro své bohaté neúnavné kvetení sytě žlutými květy. Kvete od června do října.

Žluté květy třezalek pomohou rozjasnit každou zahradu, zvláště pak zahradu ve žlutém, o které píšeme v našem stejnojmenném článku.

A nyní k jejím ozdravným účinkům. V léčebných kúrách se využívají jak čerstvé, tak sušené listy a vrcholky lodyh s květy. Obsahuje velké množství organismus uvolňujících látek: flavonoidy, éterické oleje, třísloviny a pryskyřici. Na organismus působí močopudně a protizánětlivě. Mají také účinky zklidňující, a tak se třezalky využívá k léčbě bolestí hlavy, nespavosti, migrény a jsou také osvědčeným prostředkem k tišení nervů.  Zevní použití třezalky je vhodné při léčbě spálenin, na drobná poranění kůže a k rychlému hojení jizev. K tomuto účelu je vhodný právě olej z třezalky.

Třezalka zmírňuje i nechutenství, tudíž čaj z ní vyrobený pomáhá při katarech žaludku, střev a při onemocnění žlučníku. Lžíci suchých květů třezalky a lžíci listů máty zalijte sklenicí vroucí vody a nechejte pod pokličkou 30 minut louhovat. Poté přeceďte a výluh popíjejte 2x až 3x denně vždy před jídlem.

Pro lepší látkovou výměnu si můžete připravit nálev ze lžíce třezalky, lžíce lístků lesní jahody a půl lžíce květů černého bezu a listů mátySměs bylinek spařte sklenicí horké vody a 15 minut jej nechejte odstát v zakryté nádobě. Poté přeceďte a pijte 2x denně půl skleničky.

Ať už vám třezalka udělá radost jako nádherně kvetoucí rostlina v zahradě anebo jako účinný tišící prostředek vašich zdravotních potíží, je jisté, že si ji zamilujete. Jen závěrem jedno upozornění: pokud právě užíváte třezalkovou kůru, neopalujte se, sluneční záření by u citlivějších osob mohlo vyvolat přecitlivělost a skvrny na kůži.

Text: Zuzana Bohdalová

15.8.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist