Tropické teploty a sucho – jak se s tím vypořádat na zahradě

Naše zahrady jsou v letním horkém počasí vystaveny nebezpečí praskání půdy, trpí zvlášť stálezelené keře a jezírková voda, rovněž některé druhy zeleniny a o květinách nemluvě. Podívejme se dnes tedy na to, jak své zahradě pomoci snášet vedro a nedostatek vody.

 

Sucho a dřeviny

Sucho může postihnout všechny dřeviny bez rozdílu. Opadavé dřeviny mohou suchem předčasně shodit listí. V příštím roce by se však bez problémů měly zazelenat znovu. Naproti tomu stálezelené rostliny se se suchem vyrovnávají mnohem hůře a mohou se tedy značně poškodit. Zalévat je tedy v období sucha musíme. Pokud v období sucha nemůžeme zalévat, je nutné hned na začátku suchého období jednou zalít, a to velmi důkladně, což znamená 40 l/m2. Půdě dáme důkladný pokryv v dosahu kořenů, a to cca 10 cm vysoký. Jako náhražku lze použít černou fólii.

Kvetoucí voda

Tropické teploty při současném počasí s sebou velmi často přinášejí potíže s jezírkovou nebo rybniční vodou. Ta mění svou barvu do zelena, modra nebo do červena. K těmto změnám dochází v důsledku silného rozmnožení řas. Po několika dnech, jakmile horka ustanou, voda se vyčistí sama, nemusíme ji tedy hned vypouštět a nahrazovat novou, neboť tím by se poškodily nejen rostliny, ale uškodilo by to i rybám.

Schnoucí trávník

V případě nedostatku vláhy ukazují traviny svou namodralou barvu. Jakmile však sucho trvá již déle, listy trávy nejprve zežloutnou, pak zhnědnou a uschnou. Pokud vám činí problém rozpoznání namodralého odstínu trávy problémy, vyryjte pro kontrolu cca 10 cm silný vzorek z trávníku. Ihned poznáte, zda je třeba zalévat. Je-li polovina zeminy suchá, je nutné nastoupit se zálivkou.

Zabraňte množení komárů

Je-li nedostatek vody, setkáváme se s jevem, kdy se vodní nádrže na zahradách stávají množírnami komárů. Zásobníky vody tedy zakrýváme víkem a k vodním rostlinám v zahradním jezírku přidáme i ryby, které si larvami ve vodě i hmyzem na hladině poradí. Pro ryby však musíme mít zajištěnou možnost přezimování.

Když trpí suchem zelenina

Pokud zálivkou nepřekryjeme v zeleninové zahradě období sucha, je nebezpečí popraskání kořenů, jakmile přijde náhle vláha. Proto se doporučuje zalévat pravidelně jak mrkev, celer, petržel, tak i brukvovitou zeleninu. Zvláště celer je náročný na vodu i živiny.

Jak snížit odpar vody ve sklenících

Ve dnech, kdy jsou rána ještě chladnější, což připadá v úvahu nejčastěji v srpnu, otevíráme větrání ve sklenících a fóliovnících až později, jak se oteplí. Zbytečně tak zde neklesne teplota vzduchu a snížíme tím zároveň i odpar vody.

Text: Zuzana Bohdalová

28.7.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist