Truhlík pokaždé jinak

Příroda dokáže být krásná, každý nad její krásou zkrátka musí občas užasnout. Pokud si alespoň kousek této krásy chcete uchovat pořád na očích, nabízí se vám možnost, vypěstovat si kus takové krásy přímo na svém balkoně, terase, verandě nebo lodžii. Vzhledem k doslova nepřeberným možnostem výběru rostlin vhodných pro pěstování v truhlíku není žádný problém změnit jejich vzhled jak každý rok, tak i během různých ročních sezón. Podívejme se tedy dnes na to, jak zařídit, aby váš truhlík vypadal pokaždé jinak a vždy nádherně.
balkon-1100x618.jpgCelá galerie 16 Zdroj: shutterstock.com

Balkonové květiny patří k rostlinám, které jsou náročné na množství živin a vláhy. Proto je nutné používat k jejich pěstování kvalitní substráty s vysokým obsahem živin a stopových prvků. Během svého krátkého vegetačního období zmnohonásobují objem zelené hmoty. Mnoho živin také spotřebují na založení a udržení bohatých květů. Z tohoto důvodu je přihnojujte v pravidelných intervalech, nezapomínejte na pravidelnou a vydatnou zálivku. Do truhlíku nasypte vrstvičku substrátu, vložte sazenice (do 60cm truhlíku většinou 3 rostliny), dosypte substrátem, lehce přitlačte a zalijte. Osázené truhlíky umisťujte ven až po polovině května.

Dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější truhlíkové květiny muškátysurfinie, v poslední době i begónie typu  Solenia nebo Dragon, dále Milion Bells, ty se hodí na plné slunce. Také si stále větší popularitu získávají zajímavosti, jako například vějířovka (Scaevola), torénie, osteospermum nebo liánovitá mandevila. Truhlíky ale můžete pro letošek naprosto obměnit a zvolit pro jejich osázení například: hledíkovku zduřelou, jazylku chobotnatou, lokanku vzhlednou nebo ostruhatku či osteospermum čili dvoutvárku.


Balkon se pro ty z nás, kteří nemají zahrádku, často stává přes léto další jakoby obytnou venkovní místností. Má podlahu, stěny a často i střechu, takže se opravdu velmi podobá tradiční místnosti, jen je tam více vzduch u a méně prostoru. Je tedy zapotřebí si s tímto prostorem více pohrát, důkladně ho promyslet, co se osazení truhlíků případně okrasných nádob týče, ale ani se nebát experimentovat. Balkon může posloužit také začínajícím zahradníkům, které by zatím možná ještě vyděsilo pomyšlení na to, že mají k osázení příliš velkou plochu, se kterou by si pro začátek nevěděli rady.

Vyzkoušet můžete také pěstování zeleniny. I balkonové truhlíky osázené bylinkami, které se budou v kuchyni vždy hodit při vaření a pečení, mohou být tou správnou volbou. Popínavé fazole, lichořeřišnice nebo okrasná kapusta mohou dodat vašemu balkonu zcela netradiční rozměr. Chce to jen se nebát a vyzkoušet to.

Jestliže berete svůj balkon jako další ze svých pokojů, bez stresů a zcela svobodně se rozhodněte, jakými květinami, případně zeleninou či bylinkami ho osázíte, kam truhlíky zavěsíte a jaký styl pro jejich osázení zvolíte. Jistě vás představa o jeho realizaci povzbudí k vyzkoušení nejrůznějších barevných nebo i druhových kombinací anebo k pěstování netradičních rostlin, které nikde na okolních balkonech nebudou v truhlících k vidění. Přejeme vám k tomu mnohou úspěchů a dobrých nápadů.

Text: Zuzana Bohdalová

13.5.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist