Truhlíky, džbery a květináče na hluchá místa na zahradě

Zahrada je oázou klidu a odpočinku, každý správný zahradník či zahrádkář se o ni zajisté rád a s potěšením postará. Je však možné, že některá místa v zahradě, ač je jim věnována stejná péče jako těm ostatním, zůstávají nevzhledná anebo zkrátka nezarostou tak, jak bychom si představovali. Na vině může být jak zemina, tak zastínění nebo další nepříznivé podmínky.
kvetinac-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Ale my si dokážeme dobře poradit i s takovouto nepřízní, a to výsadbou rostlin do okrasných nádob. Tím máme na mysli plastové nádoby, ale i nejrůznější jiné keramické, kamenné nebo dřevěné nádoby, džbery, koryta a truhlíky. Zahrada a její prostředí nám bude nejvíce vděčné, pokud jim opět dopřejeme materiál přírodní – dřevo.

Naprosto fascinující dojem jak v zahradě, tak na terase či u vchodu do rodinného domku vytvoří dřevěné džbery, které osázené záplavou letniček anebo kombinací dřevin a trvalek okouzlí každého již před vaším domem. Stejně tak tyto působivé nádoby například s předpěstovanými jarními cibulovinami rychle zbarví místa, která v předjaří ještě zejí prázdnotou.

I místa pod stromem mohou vypadat působivěji, pokud k nim umístíte vhodně tvarovaný dřevěný truhlík osázený například kombinací zimostrázu a nízké převislé skalničky, k tomu stačí do zeminy ve džberu zarýt několik cibulí hyacintů a vše rázem jakoby ožije.

Barvy do vašich zahrad obstarají osázené nádoby, takže nyní jen postačí vybrat tu pravou nádobu, džber nebo truhlík, která vhodně doplní svým přírodním dřevěným půvabem požadovaná místa. Ve džberech jsou již obvykle odtokové otvory, takže vašim rostlinám se v nich bude dařit dobře, aniž byste museli dno nádob opatřovat drenáží. Vyrobeny jsou často z modřínového dřeva, které je kvalitní a je možné proto džbery využívat po mnoho let. Jakmile získají ještě patinu, budou o to více působivé. Pro snadné přenášení jsou některé opatřeny kovovými úchyty.

Ti z nás, kteří nevlastní zahrady a přesto by chtěli mít co nejblíže kousek kvetoucí přírody, jistě najdou oblibu v květinových truhlících. Nejčastěji volíme květinové truhlíky pro umístění na oknech, a tak je třeba dbát na jejich dostatečné upevnění, aby případný náhlý poryv větru neublížil ani rostlinám, ani truhlíku a ani případným kolemjdoucím.

Proto, abychom si květinami v truhlících udělali opravdovou radost, nemusíme sahat pouze po osvědčených druzích rostlin, které do truhlíků budeme vysazovat. Truhlíky nemusejí být v žádném případě pouze jednobarevné, ale stále více se pěstitelé přiklánějí jak k různobarevným, tak k různodruhovým variantám. Není potřeba omezovat se pouze na jeden až dva kultivary. Někdo do květinových truhlíků upřednostní opravu velmi pestrý výběr rostlin. Nebojte se kombinovat vzpřímené rostliny s převislými, klidně nakombinujte do truhlíku tři až čtyři barvy, které spolu budou ladit. Uvidíte, že budete květinovou nádherou uprostřed léta naprosto okouzleni. Oku lahodí kombinace tón v tónu, ale nemusíme se bát ani křiklavějších variací.

Při vysazování rostlin do květinových truhlíků je lepší využít rostliny již kvetoucí a dostatečně vzrostlé, abychom si lépe udělali představu o tom, jak bude výsledné osazení působit. K výsadbě do truhlíků využíváme zásadně  kvalitní výživný substrát pro tyto rostliny speciálně určený. V průběhu horkých dnů nesmíme zapomenout navečer na vydatnou zálivku a nezbytností bude i vydatnější hnojení, jedenkrát až dvakrát za týden.

Ať už vyberete pro svůj květinový truhlík třeba verbeny, ageratum, petúnie, milionbells anebo plektrantus v kombinaci s kampanulami či gazániemi, jistě vás pohled z vašich oken přes tuto květinovou nádheru v truhlících potěší na oku i na duši.

Text: Zuzana Bohdalová

26.4.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist