Truhlíky – překypující květinová nádhera

Jako mávnutím kouzelného proutku můžeme proměnit malou terasu u domu nebo balkon v rajskou zahradu. Květiny mají totiž kouzelnou moc a jsou opravdu magické. V rukou toho, kdo o ně pečuje s láskou a opravdovým zájmem se proměňují přímo v nádhernou oázu klidu a půvabu.
shutterstock_380327803-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pro velmi slunný balkon se hodí rostliny, které kvetou po sobě a dobře snášejí i velikou dávku slunečního světla. Jako první se obsype květy nachová petúnie, po ní fialová verbena. Muškáty jsou evergreenem našich domovů už hezky dlouho.  Neúnavně kvetou po celé léto a nabízejí nepřeberné množství barev.

Na světlých balkonech se bude dařit světlomilným rostlinám. Máte-li rádi nápaditá aranžmá, pořiďte si například miniaturní slunečnice, vonný chejr nebo žlutou thunbergii. Aby byly květiny potěchou pro oko po celé léto, nezapomeňte je často zalévat, hnojit každé dva týdny speciálním hnojivem pro balkonové rostliny a v neposlední řadě odstřihávat nebo uštipovat odkvetlé květy.

Na balkoně orientovaném na jihovýchod pěkně porostou květiny, které nemají rády přímé sluneční záření.  Udělejte si dvoubarevnou zahrádku třeba z modřenců a žlutých macešek.  Květináče by měly mít odtokový otvor, aby kořeny nehnily.  Do samostatného květináče můžete zasadit zimostráz nebo fuchsii a těm pak pravidelně odstraňujte spodní větvičky, aby se keřík podobal stromku.

Do dalšího truhlíku si můžete vysadit například aksamitníky, fialové netýkavka a pařížské kopretiny. Před osazením nádoby dejte na dno vrstvu keramzitu, která zabrání přemokření. Kouzelnou trojici vytvoří chrpa horská, plamenka latnatá a kamzičník. Osvědčené jsou také dlužichy, čechravy, begonie, lobelky fuchsie nebo lomikámeny.

Velmi efektního vzhledu nádoby dosáhnete sesazením nízké odrůdy stračky ostrožky, k níž podsadu budou tvořit trávypetúnie. Pokud možno vše by mělo ladit do modro-fialova včetně nádoby.

Velmi doporučované je společné vysazování těch druhů, které rozkvétají po sobě, přičemž jeden druh by měl být spíše okrasný listem, listy zakryjí případné holé místo. K vzájemnému doplnění můžeme takto použít například kontryhelsrdcovku.

U trvalekletniček je přednostní kompaktní vzrůst, kdy pevné stonky nesoucí náklad květů se nepoléhají do stran za slunných dnů ani za deště.

Nenáročné letničky nebo trvalky, ať už jsou vysázeny v truhlících, závěsných koších nebo v nádobách, budou krásným doplňkem vašeho balkonu nebo terasy. Jistě vám zpříjemní chvíle odpočinku po vyčerpávajícím dni v práci. Obklopeni kouzelnou oázou pestrých barev získáme další tolik potřebnou energii.

Text: Zuzana Bohdalová

9.3.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist