Zahrada > Rostliny > Trvalky do stinného podrostu
Trvalky do stinného podrostu
Pokud máte slabost pro některé stínomilné druhy trvalek, jen těžko je uplatníte v mladé právě založené zahradě, kde stín bývá minimálně. Starší, již vzrostlé zahrady ale umožňují využití zcela odlišného sortimentu, do kterého řadíme právě stínomilné rostliny. Ty nám naopak dokonce s těmito stanovišti mnohdy i pomohou, protože se téměř nehodí pro zakládání trávníkových ploch.
S každým podrostem to ale nemusí být vždy jednoduché, zcela odlišné podmínky totiž panují pod opadavými listnáči, ve smíšených porostech a pod stálezelenými jehličnany, kde jsou nejhorší světelné podmínky a dalším neméně závažným problémem bývá také silně kyselá půda.
My se tedy zaměříme na podrosty pod opadavými listnáči a smíšené porosty, kde panují mnohem přívětivější podmínky, které umožňují využití široké nabídky rostlin.
Podrosty pod listnatými dřevinami a ve smíšených porostech
Stálezelené jehličnany se v našich podmínkách vyskytují i ve smíšených porostech, kde ale opadavé druhy vytvářejí poměrně dobré pěstební podmínky. Listy většiny druhů se rychle rozkládají a vytváří tak živný a kyprý humus, který vyhovuje celé řadě trvalek a jarních cibulovin. Stejně tak zde panují zcela odlišné světelné podmínky v porovnání s celoročně tmavým stínem pod jehličnany.
Časné jaro využijí jarní cibuloviny, které v období, kdy nejsou dřeviny ještě olistěné, stihnou vytvořit listy, vykvést, vytvořit plody a semena. Jejich životní cyklus je rychlý, takže vše zvládnou ještě v době, kdy v podrostu nezavládne výraznější stín. Přesto se každý podrost v mnoha aspektech může lišit, proto ještě před plánováním výsadby pečlivě prozkoumejte stanoviště a pomocí půdní sondy zjistěte stupeň prokořenění a kvalitu půdy.
Typy výsadeb v podrostech
Sortiment rostlin vždy vybírejte podle stanovištních podmínek. Pokud by zvolené rostlině podmínky nevyhovovaly, postupně by z výsadby vymizela. Charakter podrostu utvářejte s ohledem na celkový zahradní styl. Mnohdy jsou upřednostněny podrosty složené pouze z jednoho druhy rostliny, která nahrazuje trávník a vytváří tak zajímavý půdopokryvný koberec.
V lesních zahradách vyniknou podrosty s našimi domácími druhy, které budou v takové zahradě působit přirozeně. V okrasných zahradách se zase nebojte druhově pestrých kombinací, mezi trvalkami se budou perfektně vyjímat i pěnišníky nebo opadavé azalky, které se do plné krásy rozvinou během května.
Sortiment trvalek podle typu podrostu a stanovištních podmínek
Pro lepší orientaci v bohatém sortimentu rostlin jsme připravili přehled nejčastěji používaných rostlin. V listnatém podrostu ale lze také využít jarní cibuloviny. Vhodné jsou například sněženky (Galanthus nivalis), ladoňky (Scilla siberica), modřence (Muscari), narcisy (Narcissus), jarní i podzimní krokusy (Crocus), do živné vlhké půdy třeba bledule (Leucojum) a ocúny (Colchicum).
Sušší až normální podrost
- Asarum europaeum – kopytník evropský
- Convallaria majalis – konvalinka vonná
- Epimedium – škornice
- Geranium macrorhizum – kakost oddenkatý
- Polygonatum multiflorum – kokořík mnohokvětý
- Vinca minor – barvínek menší
- Waldsteinia geoides – mochnička kuklíkovitá
- Waldsteinia ternata – mochnička trojčetná
Podrost se živnou a vlhčí půdou
- Ajuga reptans – zběhovec plazivý
- Alchemilla mollis – kontryhel měkký
- Anemone sylvestris – sasanka lesní
- Anemone nemorosa – sasanka hajní
- Aruncus vulgaris – udatna lesní
- Blechnum spicant – žebrovice různolistá
- Hosta – bohyšky
- Lysimachia punctata – vrbina tečkovaná
- Omphalodes verna – pupkovec jarní
- Pulmonaria angustifolia – plicník úzkolistý
- Tiarella cordifolia – mitrovnička srdcolistá
Foto a text: Lucie Peukertová