Zahrada > Rostliny > Okrasné trávy > Trvalky s podzimním zbarvením listů
Trvalky s podzimním zbarvením listů
Pravděpodobně nejznámější skupinou zahradních trvalek, jejichž listy projdou výraznou změnou v barvě olistění, jsou některé druhy trav. Především spatříme barevnou proměnu u vysoké ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis). Ta získává krásnou žlutooranžovou barvu. Zajímavě se promění i vytrvalá vysoká prosa (Panicum virgatum), bezkolenec (Molinia arundinacea), dochaň psárkovitý (Pennisetum alopecuroides). Ovšem i méně známý, ale o to více atraktivní Sporobolus heterolepis potěší oko pěstitelů nádhernými odstíny bronzově oranžové.
Druh blízce příbuzný rozrazilům Verronicastrum virginicum je z vysokých trvalek jedna z nejnápadnějších. Během léta ji krášlí půvabné tmavě nebo světle růžové květy a koncem vegetačního období se přidá ještě žlutě zbarvené listí.
Mohutná trvalka, příbuzná mákovitých rostlin, okecek (Macleaya cordata) je vhodná jako pozadí větších záhonů trvalek anebo jako výplň mezi seskupení dřevin. Její listy vydrží až do prvních mrazů, pak teprve začnou opadávat.
Nedoceněné, přesto velmi hezké rostliny původem z Ameriky jsou amsónie. Na konci jara se na nich ukazují blankytně modré květy, zatímco dlouhou dobu podzimního období je zdobí zlatavě oranžové odstíny olistění. Tento druh má další výhodu v tom, že velmi dobře odolává suchu.
Mezi oblíbené podrostové rostliny patří hosty čili bohyšky. Právě podzim je obdobím, které zbarví jejich olistění do nápadných zlatavě oranžových odstínů. Podobným zbarvením se vyznačují některé druhy čechrav (Astilbe). Mimo samotné zlatavé olistění jsou na nich velmi zajímavá i jejich odkvetlá květenství.
Zůstaneme-li u podrostových bylin, je třeba zmínit také některé druhy kakostů (Geranium). I jejich zbarvení se na podzim výrazně mění. K těm nejzajímavějším patří Geranium wlassowianum s listy v bronzově červené podzimní barvě anebo půdopokryvné nezatahující druhy Geranium macrorrhizum nebo Geranium dalmaticum. U tohoto druhu zůstávají mladší listy i přes zimu zelené, ovšem starší listy dosáhnou zlatavě žlutých odstínů.
Velmi podobně se na podzim chovají i listy bergénií (Bergenia crassiflora). I v tomto případě je rostlina stále zelená, jen její starší listy mají listy v oranžově červených odstínech. Na podzim však získávají načervenalé zbarvení mnohé druhy trvalek jako například šanta (Nepeta) a půdopokryvné rozchodníky (Sedum). Z nich je nejmarkantnější proměna u druhu Sedum floriferum Weihen- Stephaner Gold. Běžně jasně zelené olistění se v podzimním čase změní na hru oranžově červených barev.
Text: Zuzana Bohdalová