Trvalky vhodné do nádob

Milovníci květin a jejich pěstování v nádobách spojují tuto činnost s jarem a nejčastěji výsadbou letniček, ale existuje i celá řada trvalek, které je také možné pěstovat v nádobách, navíc jejich nesrovnatelnou výhodou je to, že je není třeba vysazovat každoročně znovu. Navíc je možné nechat je přezimovat venku, což vyhovuje hlavně těm pěstitelům, kteří nádobové rostliny nemají na zimní období kam ukrýt.
shutterstock_289501466-1100x618.jpgCelá galerie 21 Zdroj: shutterstock.com

Při výběru trvalek do nádob máme hned několik možností. Vybírat můžeme z druhů okrasných listem nebo rostlin okrasných květem. Nabízí se však i možnost kombinace obojího. Samozřejmě ideální situace nastává, jestliže se nám podaří vybrat vhodnou kombinaci všech možností.

Trvalky s krásnými listy

Začneme tedy s druhy trvalek okrasných listem. Velmi vhodná je v tomto případě bohyška (Hosta). Bezpočet jejích odrůd s nejrůzněji zbarvenými listy jsou skvělými adepty pro pěstování na polostinných až stinných místech. Okrasný efekt u bohyšek trvá doslova od jara až do podzimu, některé druhy navíc velmi zajímavě kvetou zvonkovitými květy, z nichž některé dokonce voní. Hosty vyžadují stále vlhký mírně humózní substrát.

Stálezelenými okrasnými listy je zajímavá také bergenie (Bergenia). Poměrně brzy na jaře se na bergeniích dočkáme zajímavých růžových květů. Bergénie můžeme pěstovat také v polostinných místech, ale jsou vhodné i na slunce.

Trávy dodají nádobám lehkosti

Nemalou zásluhu na kráse nádob osázených trvalkami mají také trávy, zvláště nízké okrasné trávy a ostřice. Velmi esteticky v nádobách působí hlavně kostřavy (Festuca) s modrou či šedou barvou listů. Ty jsou ideální pro výsadbu do nádob umístěných na plném slunci, je však nutné myslet i na jejich zálivku, i když k občasnému suchu jsou poměrně tolerantní.

Trávy mají tu velkou výhodu, že jejich okrasný efekt je takřka celoroční. Jen na jaře, když už nehrozí sníh, je zapotřebí trávy sestřihnout. Také ostřice (Carex) jsou vhodné do týchž podmínek a zvláště pestrolisté odrůdy vypadají v nádobách velmi poutavě.

Kombinované aranže

Do skupin lze ke společné výsadbě využít například ostřice s kostřavami a rozchodníkem. Netřesky (Sempervivum) na plné slunce a třeba i do menších nádob, společně s rozchodníky (Sedum) dokážou vytvořit neméně půvabné trvalkové sestavy v okrasných nádobách. Z rozchodníků se do nádob hodí zejména vyšší druhy, které v létě kvetou. Jako podrost pod jiné rostliny jsou dobře využitelné i nižší druhy rozchodníků.

Dalšími vhodnými kandidáty na výsadbu do nádob jsou dlužichy (Heuchera) v širokém sortimentu přinášejícím do výsadby různě barevné listy nebo mitrovničky (Tiarella), kterým vyhovují podobné půdní i stanovištní podmínky jako bohyškám. Celoročně lze v nádobách pěstovat i některé bylinky. Jako příklad uveďme alespoň levanduli lékařskou, mateřídoušky, tymián nebo mátu.

Foto: shutterstock.com

16.4.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist