Tulipány, krásné i ceněné rostliny současnosti i dávné historie

Tyto pestrobarevné jarní cibuloviny si přivlastnily srdce nejednoho zahrádkáře. Ačkoli kvetou poměrně krátkou dobu, stejně se na ně rok co rok těšíme. Úžasně vyniknou v kytici, v trvalkových záhonech, ale ještě mnohem většího efektu se dočkáte při monokulturní výsadbě. Poměrně často opomíjenou skupinou tulipánů jsou druhy botanické, které jsou obdobně krásné, ale díky svému nižšímu vzrůstu se skvěle hodí i do skalek.
double-focus-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: Lucie Peukertová

Velkokvěté tulipány, které známe dnes a které jsou nejoblíbenější, jsou výsledkem mnohasetletého křížení. Díky tomu se dnes můžeme kochat opravdu krásnou paletou různých odrůd. Ty se liší nejen celkovou výškou v době květu a barvou samotných květů, rozličný může být i tvar okvětních plátků.

Zajímavé jsou hlavně odrůdy plnokvěté nebo třepenité. Některé okvětní plátky mohou směřovat ven z květu, takže je výsledný tvar květu spíše zvonkovitý. Některé odrůdy mají květ spíš kulovitý jiné zase vejčitý. Nebývalé oblibě se těší také vícebarevné květy, které na sebe strhávají veškerou pozornost.

Šlechtění se ale podepsalo i na listech, některé kultivary je totiž mají žlutě panašované. Tyto velkokvěté odrůdy se skvěle hodí zvláště do květinových záhonů, kde se běžně vysazují celoplošně v kombinaci s dvouletkami. Například macešky pod nimi mohou vytvořit pestrý podrost, který po výsadbě cibulek na podzim zajistí krásnou podívanou.

Pokud se tulipány vysazují do trvalkových záhonů, většinou se z půdy již nevyndávají. Některé odrůdy zde mohou fungovat i mnoho let, jiné se zase během dvou let zcela vytratí.

Mnohem spolehlivější jsou ve výsadbách, co se týče vytrvalosti, tulipány botanické a jejich kříženci. Jejich vzrůst je mnohem menší, ale třeba v suťovištích nebo na skalce skvěle doplní ostatní rostliny a postarají se o jarní efekt. Z botanických tulipánů určitě doporučujeme tulipán Fosterův (Tulipa fosteriana), tulipán Kaufmannův (T. kaufmanniana), tulipán pozdní (T. tarda), vícekvětý tulipán (T. praestans) či tulipán liliovitý (T. turkestanica).

Tipy pro použití tulipánů na zahradě

 • Botanické tulipány se poměrně spolehlivě vysemeňují, časem jich tedy budete mít ve výsadbě poměrně velké trsy.
 • U velkokvětých odrůd jsou dostupné i takové, které se liší dobou kvetení, termín květu si ale můžete i sami ovlivnit hloubkou výsadby. Ty, které mají vykvést později, vysaďte oproti jiným o několik centimetrů hlouběji. Tohoto efektu se využívá hlavně při výsadbě cibulovin do nádob.
 • Plnokvěté odrůdy jsou sice krásné a v plném květu jsou opravdu fenomenální, při dešti ale většinou polehávají, což může vést také k polámání květních stonků.
 • Velkokvěté odrůdy se často používají pro floristickou tvorbu. Dokonce i rostliny s cibulkou jsou efektní a navíc i déle vydrží.
 • Velkokvěté tulipány se nehodí pro výsadbu do trávníku, kam se spíše vysazují narcisy nebo drobné jarní cibuloviny, které mají schopnost přesevu a zplanění.

Skupiny velkokvětých tulipánů

 • jednoduché rané tulipány
 • plné rané tulipány
 • Darwinovy hybridy
 • jednoduché pozdní tulipány
 • Triumf hybridy
 • liliokvěté tulipány
 • pivoňkovité tulipány
 • třepenité krispy tulipány
31.10.2022 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist