Tulipány: relax v barevném moři vůní

Možná jste se svou zahradou ve stádiu úvah, příprav. Anebo se vám letos na jaře úplně nelíbí a tak právě teď hledáte inspiraci, čím ji do budoucna doplnit a na jaře rozzářit. V obou případech máme tip: podívejte se na právě kvetoucí tulipány. Anebo do stánků s květinami, které právě teď více než jindy přímo mizí v záplavách pestrobarevných zvonců tulipánů. Je jich tolik, že se jen těžko dá vybrat.
tulipan-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Tulipány kvetou zhruba od půlky začátku dubna do půlky května, proto mohou nádherně zdobit zahradu poměrně hodně dlouho. Dělí se do 15 skupin, z nichž některé označují dobu květu: tedy rané (a to jednoduché a plné), pak plnokvěté i jednoduché pozdní, ty se rozvinou v polovině května. Další skupiny tvoří například tulipány papouškovité, cripsy, liliokvěté, triumph a tak dále. Střídat tak lze ve skupinách tulipány nízké a vysoké (od 20 až do 70 centimetrů) a zároveň rané a pozdní, kvetoucí po sobě. Záhony tak stále budou měnit barvu přičemž základní svěží zelená listoví bude samozřejmě zůstávat.

Velmi pozdě kvetou oblíbené třepenité crispy, které vydrží výborně ve váze. Pokud vás ale zaujaly papouškovité tulipány, obdivujte je jen na záhonech, nejsou vhodné k řezu. Pěstitelé, jako třeba Kgardens, nabízejí k prodeji obrovské množství odrůd včetně unikátních, dále nově vyšlechtěné odrůdy, velkokvěté tulipány i různé další zajímavosti.

AKTUALITA: Krásu tulipánů můžete obdivovat a leccos se o nich dozvědět o víkendu 1.- 2. května 2010 na tradiční výstavě tulipánů ve Velkých Opatovicích.

Výstavu tulipánů, letos zaměřenou na použití tulipánů v zahradách, najdete v Dendrologické zahradě v Průhonicích do 9. května. K vidění je toho hodně včetně tulipánů v nádobách i botanických nešlechtěných tulipánů. Když se řekne tulipán, vybaví se Holandsko, kde se pěstuje více než čtvrtina světové produkce tulipánů. Takže proč se nevydat na exkurzi a pro inspiraci rovnou tam? Třeba do amsterdamského Muzea tulipánů.

​TIP: Tulipány jsou jednou z nejlepších květin k aranžování do skla, jejich stonek s listy a květem je v celkovém pohledu tak zajímavý, že by byla škoda ho nevidět celý a dát do neprůhledné porcelánové vázy. Nejlépe si tulipán naopak rozumí s ušlechtilým průzračným sklem, ve kterém vynikne jeden stonek i obrovský pugét. Pokud vysadíte na zahradu rané i pozdní odrůdy, o to déle se vyřádíte s aranžemi řezaných tulipánů.

O kráse jiných květin na záhony si přečtěte v článku Kosatce dodají zahradě půvab a eleganci.

Alena Jansová

18.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist